• $13,8099
  • €15,6359
  • 790.809
  • 1927.39
4 Mart 2021 Perşembe 11:33 | Son Güncelleme:

RSV virüsüne dikkat! 2 yaş altındaki çocuklarda ölümcül olabilir

RSV virüsüne dikkat! 2 yaş altındaki çocuklarda ölümcül olabilir
DHA

RSV virüsünün 2 yaş altı çocuklarda yaygın görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu virüsün yenidoğan ve prematüre bebekler için ölümcül olabileceğini söyledi. Peki, RSV virüsü belirtileri nelerdir? Bebek ve çocukları RSV virüsünden nasıl korumak gerekiyor?

Soğuk algınlığıyla benzer belirtiler gösteren RSV virüsü özellikle 2 yaş altındaki çocukların sağlığını tehdit ediyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Sarı, yenidoğan ve prematüre bebekler için ölümcül olabilen RSV (Respiratuar Sinsitral Virüs) virüsünün, çocuklarda çok yaygın şekilde görüldüğünü söyledi.

DHA'da yer alan habere göre Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Adnan Sarı, RSV virüsü hakkında bilgi vererek alınması gereken önlemleri anlattı.

"İKİ YAŞ ALTI ÇOCUKLARIN BÜYÜK BİR KISMINI ETKİLİYOR"

Çocukluk döneminde sıklıkla karşılaşılan viral hastalıklar arasında grip virüsü kadar bilinmemesine karşın RSV virüsü de oldukça yaygın olarak görüldüğünü söyleyen Dr. Sarı, şu bilgileri verdi:

"Her yaştan bireyi etkileyebilen ve bulaşıcılığı oldukça yüksek olan bu virüs, çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle ateş, öksürük ve nezle belirtileri ile bir soğuk algınlığı şeklinde geçiriliyor. Fakat özellikle yenidoğanlarda ve prematüre bebeklerde RSV virüsü çok daha ağır geçirilerek ölümcül bir hastalık haline gelebiliyor. Bu bebeklerde bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olduğundan, virüs hızlı bir şekilde akciğerlere ulaşarak bronşit ve zatürreye yol açabiliyor. Ağır vakalarda bebek ve çocuklarda solunum desteğine ihtiyaç duyulabiliyor. İki yaşından küçük çocukların yaklaşık olarak yüzde 90'ının RSV virüsü ile enfekte olduğu ve biliniyor. Virüse karşı geliştirilmiş herhangi bir kesin tedavi yöntemi henüz bulunmadığından bebeklerin RSV virüsü bulaşma yollarına karşı korunması büyük bir önem arz ediyor."

RSV VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

RSV virüsü, genel olarak tıpkı nezle ve gripte olduğu gibi halsizlik, öksürük, hızlı solunum, burun tıkanıklığı gibi belirtilere yol açıyor diye kaydeden Dr. Adnan Sarı, şöyle devam etti:

"Bebeklerde virüse bağlı olarak beslenme düzeninin bozulması, huzursuzluk, solunum düzensizliği gibi semptomlar gözleniyor. Bunun yanı sıra; solunum sırasında hırıltı veya ıslık sesi, bebeklerde hareketlerin yavaşlaması ve azalması, emzirmede zorlanma ve bebeğin emerken sık sık yorulması, ateş gibi bulgular da RSV virüsüne bağlı olarak sıklıkla karşılaşılan belirtiler arasındadır. RSV virüsü tedavisi olarak adlandırılabilecek kesin bir tedavi yöntemi bulunmadığından hastalarda destekleyici tedavi uygulamaları ile iyileşme süreci destekleniyor. Solunum güçlüğü olan bebeklerde solunum desteği uygulamak, akciğerde ek olarak gelişen bakteriyel enfeksiyon varsa buna yönelik antibiyotik tedavisi başlatmak gibi uygulamalar tedavi sürecinde yer alabiliyor. Küçük bebeklerde ise bazı durumlarda antikor tedavilerine başvurulması gerekebiliyor. Virüs enfekte insanlardan çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaşabilir. Hasta kişilerin solunum, öksürme, hapşırma ve konuşma gibi eylemler sırasında çevreye saçtığı damlacıklar, hasta kişilerin salgıları, bu salgı ve damlacıklarla enfekte olmuş cisimler en önemli bulaşma yollarını oluşturuyor. Bu nedenle çocukların kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak tutulması, okul ortamında ise hijyen konusunda çocuğa gerekli eğitimin verilmesi büyük bir önem taşıyor."

BEBEKLERİ VİRÜSTEN NASIL KORUNMALIDIR?

RSV virüsünün kesin bir tedavisi olmadığını belirten Dr. Sarı, bebeklerin nasıl korunması gerektiğini şu şekilde anlattı:

"Özellikle de 6 aydan küçük bebekler için hayati risk oluşturan RSV virüsünden bebek ve çocukların korunmasında en etkili yol hijyenden geçiyor. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerin kesinlikle bebekle aynı ortama alınmaması, ev halkından hasta olan kişilerin bulunması halinde ise maske kullanılması gerekiyor. El hijyeni, virüsle mücadele konusunda çok büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle ebeveynlerin özellikle de bebeğe dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkaması gerekiyor. Ayrıca evin sürekli olarak havalandırılması, dışarıdan getirilen malzemelerin eve yerleştirilmeden önce iyi bir şekilde temizlenmesi önem arz ediyor. Yeni doğmuş bebeklerde enfeksiyon çok daha riskli olduğundan bebeğin virüse karşı korunmasının çok önemli olduğunu vurguluyor."
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!
Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri