• $8,6906
  • €10,347
  • 498.99
  • 1405.59
18 Ocak 2021 Pazartesi 09:50 | Son Güncelleme:

Resimlerinde tarihi yansıtmak için taşlarda bulgur, kaldırımlarda peçete kullanıyor

Resimlerinde tarihi yansıtmak için taşlarda bulgur, kaldırımlarda peçete kullanıyor

Diyarbakır'ın tarihi ressamların elinde şekil alıyor. Ressam Büşra Polattağ, tarihi en güzel şekilde resimlerini aktarmak için taşların dokusunu bulgurla Arnavut kaldırımlarını peçeteyle yaptığını belirtiyor.

Diyarbakır'ın tarihi resimlerde canlanıyor. Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü'nce yürütülen "Diyarbakır'ın Tarihi Evleri Projesi"yle kentin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerler, tuvale üç boyutlu aktarılıyor. Ressam Büşra Polattağ, Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesini çalışmaya başlamadan önce karış karış gezip her detayı fotoğrafladıklarını söyledi. Taşların dokularına baktıklarını aktaran Polattağ, bunlara en yakın malzemeleri kullandığını anlattı.

GİTMEDEN GEZME ŞANSLARI OLSUN

Polattağ, taşların dokusunu bulgurla vermeye çalıştığını, Arnavut kaldırımlarını peçeteyle yaptığını belirterek "Strafor üzerini heykeltıraş yöntemlerini de kullanarak yakma tekniğiyle oydum. Doğrudan yağlı boya yapıp bırakabilirdim ama kapıları çöp şişle üç boyutlu hale getirdim. Diyarbakır'a gelemeyenler, gezmek isteyenler olabilir. Gelmeden de gezmeden de gezmiş gibi olsunlar." dedi.

Ressam Büşra Polattağ, projeyi tamamladıktan sonra resimleri sergilemek için heyecanlı olduğunu söyledi.

Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ayşe Adıgüzel her yıl farklı temalar çalıştıklarını, bu yıl da Diyarbakır evlerinin teknik özelliklerini belirginleştirmek istediklerini ifade etti.

<p class='MsoNormal'>İstanbul Beylikdüzü'nde yaşayan bir vatandaş, İBB Başkanı  İmamoğlu'na sitem et

Beylikdüzü'nde bir vatandaş İmamoğlu'na ateş püskürdü

Marmara Denizi'nin oksijen seviyesini artıracak cihazlar denize bırakıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Haziran 2021)

Araştırmacı canlı canlı pitona yem oldu! O anlar böyle kaydedildi