• $8,2747
  • €10,064
  • 488.658
  • 1460.9
28 Nisan 2021 Çarşamba 14:55 | Son Güncelleme:

Ramazan'da en çok karıştırılan iki konuya dikkat! İşte fitre ve fidye arasındaki farklar

Ramazan'da en çok karıştırılan iki konuya dikkat! İşte fitre ve fidye arasındaki farklar
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA - Sena Parlar

Ramazan ayının en çok konuşulan iki konusu olan fitre ve fidyeyi sizin için yazdık. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılı fitre miktarını 28 lira olarak belirledi. Peki, fitre nedir? Fidye nedir? Fitre(fıtır sadakası) ne zaman verilmelidir? Fitre ve fidye arasındaki farklar haberimizde...

Ramazan ayından en çok merak edilenlerin başında fidye ve fitre kavramları geliyor. Fidye, bir kimseyi bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için ödenen bedel demektir.

Dinî bir terim olarak ise, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedeli ifade eder.

Fitre ise halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır. (Nevevî, el-Mecmû', VI, 103-1) Diyanet İşleri Başkanlığının açıkladığı 2021 fitre bedeli ise 28 liradır.

Fitrenin (fıtır sadakası) vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonrada verilir ancak bayram namazından önce verilmesi müstehap sayılmıştır.

RAMAZAN SOFRAMIZI BÖLÜŞME AYIDIR

Ramazan ayı aynı zamanda yoksulu düşünmenin, sofranı bölüşmenin ayıdır. Bundan dolayı sağlık durumu oruç tutmaya elvermeyen insanlar için tutmadıkları gün sayısı için "fidye" bedeli ödenmesi şart konulmuştur. Bu bedeli ihtiyacı olana ödenmesi gerekmektedir. Fitre ve fidye bakmakla yükümlü olduklarına ödenmemesi gerekmektedir.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur.

Kişi dinen zengin sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. (Merğînânî, el-Hidâye, II, 224). Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

<p>AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş bu akşam 23:00'te Akşam TV'de... Aksam.com.tr Genel Y

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Akşam TV'ye konuk oluyor

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar

Amasya'da köy muhtarı tam kapanmada köylüler için ekmek pişiriyor