• $15,936
  • €17,0578
  • 949.428
  • 2380.9
4 Mayıs 2020 Pazartesi 12:26 | Son Güncelleme:

Ramazanda baş ağrısı ve migrene çözüm: Sağlıklı beslenme

Ramazanda baş ağrısı ve migrene çözüm: Sağlıklı beslenme
IHA

Ramazanda birçok insan "Oruçluyken neden baş ağrısı oluyor?" sorusunun cevabını merak etmektedir. Baş ağrıları başta migren ve gerilim tipi baş ağrısı olmak üzere değişik alt gruplara ayrılmaktadır. Ramazan ayında özellikle migren tipi baş ağrısı olan bireylerde daha sık ve şiddetli ataklar görülebilmektedir. Ramazanda baş ağrısı ve migren için çözüm önerilerini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Migren gibi baş ağrısı problemleri ramazanda en çok şikayet edilen konuların başında geliyor. Peki, oruçluyken baş ağrısına ne iyi geliyor?Nöroloji Uzmanı Dr. Duygu Aygün, beslenme ve uyku düzeninin sağlanması, bol su içmek ve ilaçların sahur ile iftar saatlerine göre düzenlenmesi baş ağrısı ataklarına karşı koruma sağladığını söyleyerek, oruç ve baş ağrısı ilişkisi hakkında bilgi verdi. İşte ramazanda baş ağrısına çözümler...

PARLAK IŞIĞA VE STRESE DİKKAT!

Baş ağrısının, günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren bir ağrı çeşidi olduğunu belirten Duygu Aygün, "Baş ağrısının başladığı yer, sıklığı, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte tetikleyici birçok nedeni bulunmaktadır. Tetikleyici faktörlerin bilinmesi tanıda bizlere yardımcı olduğu gibi, bas ağrısının koruyucu tedavisinde de önemlidir. Bu nedenleri beslenme düzeninin değişmesi , açlık, hipoglisemi atakları, sıvı alımının azalması, işlenmiş gıdalar, yorgunluk, uykusuzluk, aşırı uyku ,stres, menstrüasyon, yüksek ses, parlak ışık ve parfüm gibi fiziksel uyaranlar, sigara dumanı olarak kısaca sayabiliriz.‘‘ dedi.

ÖZELLİKLE MİGREN AĞRISI SIK GÖRÜLÜYOR

İHA'ya açıklamalarda bulunan Uz. Dr. Duygu Aygün, "Oruç tutmakla birlikte beslenme düzeninde değişiklik , uzun süren açlık, susuzluk, kafeinli içecek kullanımının aniden kesilmesi ,ramazan ayında baş ağrısının artmasına neden olmaktadır. Baş ağrıları geniş bir yelpaze altında, başta migren ve gerilim tipi baş ağrısı olmak üzere değişik alt gruplara ayrılmaktadır. Ramazan ayında özellikle migren tipi baş ağrısı olan bireylerde daha sık ve şiddetli ataklar görülebilmektedir. Ayda 1-2 kez atak geçiren bir hasta medikal atak tedavisini sahur vaktine göre ayarlayıp, tedbirli olup, orucunu tutmaya devam edebilir.‘‘ dedi.

Duygu Aygün , hafif ve orta şiddette baş ağrısı yaşayan kişilerin ramazan ayını daha rahat geçirmeleri için yapılması gerekenleri şöyle belirtti:

"İftardan sahura düzenli ve yeterli sıvı alımı olmalıdır. Asitli ve hazır içecekler tercih edilmemelidir. Vücudumuzdaki su oranının azalması tansiyon regülasyon bozukluğuna ve dolayısıyla baş ağrısına sebep olabilir. Tüketeceğiniz besinlerdeki tuz oranının yüksek olması da susuzluğa sebep olacağından dikkatli tüketilmelidir. 

Daha uzun süreli tok tutacak protein içeriği yüksek ,besleyici,sağlıklı ve lifli gıdalar ön planda tercih edilmelidir. Uyku düzenindeki değişiklikte bas ağrılarınızı tetikleyebileceğinden, mümkünse gün içinde kısa süreli karanlık ortamda yapacağınız kısa bir uyku molası bas ağrınıza iyi gelebilir. Dokularınıza daha fazla oksijen gitmesi için yapacağınız nefes egzersizi ve kas gevşetici egzersizleri de ağrıyı azaltmak adına yapabileceğiniz etkin ve yararlı bir yöntemlerdir. 

Eğer düzenli kullanılan ilaçlar varsa, iftar ve sahur saatlerine göre ayarlanmalıdır. Fakat atak sayısı fazla, şiddetli bulantı ve kusmayla giden atakları olan hastalarda oruç tutarken tedavi almaları güç olacağından,hastayı zor durumda bırakabilir. Bu nedenle özellikle bas ağrısı tetikleyici faktörü, açlık, uykusuzluk ,susuzluk olan ve şiddetli ,günlük aktivitesini idame ettirme güçlüğü oluşturan, hayat kalitesini belirgin düşüren baş ağrısı atakları yasayan hastalar , oruç tutma konusunda ısrarcı olmamalıdır. 

Herhangi daha önceden bir baş ağrısı olmayan veya yaşadığı bas ağrısı önerilen yöntemlere rağmen giderek şiddetlenen ve başka nörolojik şikayetlerin eklendiği durumları olan hastaların bu durumu ciddiye alıp ,en kısa sürede nöroloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir."

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak
Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Yeni tip denizaltı projesiyle 2027'ye kadar 6 denizaltı hizmete alınacak

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi
Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Moody's'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması: Büyük ve çeşitliliği olan bir ekonomi

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı
Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

Yeni formül geliyor... Hükümet kira artışları için düğmeye bastı

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor