• $7,9015
  • €9,3068
  • 483.198
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Mayıs 2020 Pazar 13:03 | Son Güncelleme:

Ramazan Bayramında kilo almamak için sağlıklı beslenme reçetesi

Ramazan Bayramında kilo almamak için sağlıklı beslenme reçetesi
IHA

Ramazan Bayramında sağlıklı beslenme önerileri araştırılıyor. Herkes bir yandan bayram sevincini paylaşırken bir yandan da kilo alma korkusu yaşıyor. Evde geçen bayram nedeniyle besin tüketiminin artacağını vurgulayan uzmanlar, fazla kiloları engellemek için evde sık sık egzersiz yapılması gerektiğini belirtti. İşte güzel bir Ramazan Bayramı için sağlıklı beslenme reçetesi...

Ramazan Bayramında herkesin evde olması besin tüketimini artırması sağlıklı beslenme önerilerini gündeme getirdi. Özellikle kalp, diyabet ve hipertansiyon hastaları için uyarıda bulunan uzmanlar bayramda tuzlu ve şekerli yiyeceklerin az tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti. İşte Ramazan Bayramında sağlıklı beslenme reçetesi...

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Doğdu, İHA'ya bayramda sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verdi. Yağlı ve tuzlu ürünlerden uzak durulup bol su tüketilmesi önerisinde bulunan Doç. Dr. Orhan Doğdu, kalp sağlığı için sporun önemli olduğunu söyledi. 

Ramazan ayında insanların beslenme alışkanlıklarının değiştiğini dile getiren Doç. Dr. Doğdu, şu şekilde konuştu:

“Öğün sayısının azalmasıyla birlikte insanlardaki beslenme tarzı da değişmektedir. Yağ, su ve tuz tüketimi açısından metabolizma da değişiyor. Bayram nedeniyle yağlı, tuzlu ve bol içecek tüketme gibi alışkanlıklar görülmektedir. Kalp sağlığı için dengeli beslenme çok önemlidir. Bayramlarda geleneklerimizden dolayı yağlı tuzlu ve şekerli ürünlere rağbet artmaktadır. Bu tür beslenme kalp, diyabet ve hipertansiyon hastalarında hastalığın seyrini değiştirmektedir. Hipertansiyon hastalarının yağdan ve tuzdan zengin yiyeceklerin uzak olması lazım." 

TUZ TÜKETİMİ SAĞLIĞINIZDAN ETMESİN

Sıcak havalar nedeniyle sıvı tüketiminin artması gerektiğine değinen Doç. Dr. Doğdu, "Büyük porsiyonlarda şeker oranı yüksek besinler yiyen hastaların kan şekeri yükselmektedir. Bayram nedeniyle acil servislerde kalp krizine ne yazık ki daha fazla tanık oluyoruz. Bu nedenle bu dönemde 2 buçuk litrenin altında sıvı tüketmemeliyiz. Kalp hastalarının özellikle tuzdan kaçınması gerekmektedir. Bu konuya dikkat etmedikleri zaman kan basınçları yükselebilir. Aşırı tuz tüketimi kalp hastalarında nefes darlığına da yol açabilir. Bu yüzden kalp yetmezliği olan hastaların tuz tüketimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Tatlı seçiminde ise daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Tüm kalp ve şeker hastalarının mutlaka bayramda da ilaçlarını aksatmamaları gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

EVDE EGZERSİZ ŞART

Diğer bayramlardan farklı bir bayram yaşandığına değinen Doç. Dr. Doğdu, “Bu yıl Türkiye’de korona virüs pandemisi nedeniyle 81 ilde sokağa çıkma yasağı var. Bu nedenle insanlar evde, besin tüketimi de artacak. Besin tüketimin artmasıyla beraber bazı kişilerde kilo artışı meydana gelebilir. Bu nedenle evde de olsa bol bol egzersiz yapılarak hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Yağdan zengin olan besinlerin tüketiminin de azaltılması gerekmektedir.” diye konuştu.

<p>Editör-Kurgu: Ezgi Aşık / <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr<

Milli sondaj çalışmaları ne durumda?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amida Höyük'te yapılan kazılarda 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu

Balık pişirirken yapılan hatalara dikkat!