• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Mayıs 2020 Cuma 12:08 | Son Güncelleme:

Ramazan Bayramına özel açma kahke tarifi Açma kahke nasıl yapılır?

Ramazan Bayramına özel açma kahke tarifi  Açma kahke nasıl yapılır"
AA

Açma kahke tatlısının tarifi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Hatay'da, kadınlar tarafından sadece ramazanın son günlerinde imece usulü şeker, hamur ve ceviz kullanılarak hazırlanan ve bayramda tüketilen yöresel tatlı, bu yıl Kovid-19 tedbirleri nedeniyle evlerde yalnız yapıldı. İşte lezzetiyle nam salan kahke tatlısının tarifi ve püf noktası...

Yöresel tatlılar arasında olan açma kahke tarifi merak ediliyor. Açma kahke, oklavayla açılan hamurun içerisine şeker ve ceviz konularak hazırlanan bir çeşit tatlıdır ve Hatay'da bayramların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) gastronomi alanında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Hatay'da, sadece Ramazan Bayramı'nda tüketilen, içerisinde şeker, hamur ve ceviz yer alan yöresel tatlı açma kahke, kadınların ellerinde lezzet buluyor. 

Gastronomi kenti Hatay'ın Yayladağı ilçesinde ramazan bayramlarının vazgeçilmez yöresel tatlısı açma kahke, evlerde kadınlar tarafından hazırlanıyor. Normalde akraba ve komşularıyla bir araya gelen kadınlar, imece usulü hazırladıkları tatlıyı bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle evlerinde yalnız yapıyor. 

Oklavayla açılan hamurun içerisine şeker ve ceviz konularak hazırlanan, genellikle taş fırınlarda pişirilen tatlı için kadınlar büyük emek harcıyor. Ramazanın son günlerinde hazır hale getirilen açma kahke, bayramda tüketiliyor. 

BAYRAMA ÖZEL TATLI

Evinde açma kahke yapan kadınlardan Hülya Ağrı (55), AA muhabirine, tatlıyı gençliğinde annesinden görüp öğrendiğini söyledi. Yöresel lezzetlerini, çocuklarına da öğrettiğini anlatan Ağrı, "Bu tatlıyı ramazan bayramına özel olarak üretiyoruz." dedi. 

Ağrı, tatlının yapımına ilişkin bilgi de vererek, şöyle konuştu:

"Önce hamuru yoğurup bir saat kadar bekletiyoruz. Belirli büyüklükteki hamur yumaklarını oklava ile yufka haline getirip, içine şeker ve cevizden hazırlanan karışımı koyduktan sonra üzeri kızarıncaya kadar fırında pişirip soğumaya alıyoruz. Annem bu tatlıdan yapar misafirlere ikram ederdi. Bu tatlı sadece ramazanın son haftasında bayrama özel hazırlanır. Eskiden yokluk vardı. Şimdi her şey bol ama olsun bunun ayrı bir yeri var bizde. Bir evde bu tatlı yapmaya başlanmışsa bayram geldi demektir. Bu geleneği gelecek nesillere aktarmak için çocuklarıma da öğrettim."

BAYRAMDA GELEMEYENLERE KARGOYLA GÖNDERİLECEK

Safiye Bilge de açma kahkenin yöresel bir ürün olduğunu anlattı. Her Ramazan Bayramı öncesinde bu tatlıyı yaptıklarını ifade eden Bilge, bayramda da tükettiklerini dile getirdi. Açma kahkenin, normalde akraba ve misafirlere ikram edildiğini aktaran Bilge, "Bu yıl salgın nedeniyle misafirlerimiz Hatay'a gelemeyecek. Bizler de akrabalarımıza açma kahkeyi kargoyla göndereceğiz." ifadesini kullandı.

<p>Aleyna Tilki’nin 2015’te henüz 15 yaşındayken Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde arka

Aleyna Tilki'nin sokak müzisyenliği yaptığı anlar sosyal medyayı salladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Aynı kökte büyüyen çam ile köknar ağaçları görenleri hayrete düşürüyor

Sağlık Bakanı Koca, Dilmener Acil Durum Hastanesinde incelemelerde bulundu