• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
08 Nisan 2021 Perşembe 14:32 | Son Güncelleme:

Ramazan ayına özel 5 içecek tarifi!

Ramazan ayına özel 5 içecek tarifi!

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte ramazana özel tariflerde gelmeye başladı. Bu yıl ramazanın ilk bahar mevsimine denk gelmesi sebebiyle susuz kalınan saatlerin süresi oldukça uzun olmakta ve bu da sağlığımızla ilgili sorunlar yaşamamıza neden olabiliyor. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak, özel içecek tarifleri paylaştı.

Ramazan ayının ilkbahar mevsimine denk gelmesi, susuz kalınan saatlerin daha zor geçmesine sebep olacak. Sıcak havalarda uzun süre susuz kalmak, bazı sağlık sorunlarına yol açar. Sıcak havalarda vücuttaki su kaybı düzeyi artış gösterir. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak, ramazan ayına özel 5 içecek tarifi hazırladı... İşte o tarifler...

1-) SİNDİRİM ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN ZENCEFİL:

Ev yapımı limonatanın içine katacağınız birkaç yaprak nane ve az miktarda zencefil hem serinlemenize hem de sindirim sisteminizin rahatlamasına destek olacaktır.

2-) ZENCEFİL SMOOTHİE

1 çay bardağı limon suyu

1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil

1 çay bardağı portakal suyu

½ çay bardağı soğuk su

Tüm malzemeleri iyice karışana kadar rondodan geçiriyoruz. Afiyetle tüketiniz.

Ramazan ayının en büyük problemlerinden birisi kabızlık problemidir. Besin alımının uzun süre olmaması nedeniyle bağırsak hareketlerinde azalma olmakta ve buna bağlı olarak da bir çok kişide kabızlık yaygın olarak görülebilmektedir.

3-) CHİALI SMOOTHİE

1 su bardağı kefir

1 yemek kaşığı chia

1 çk hindistan cevizi

1 top sade dondurma

8 adet çilek

Chia tohumunu 1 su bardağı kefir içerisinde 1 saat buzdolabında bekletiyoruz ve sonra tüm malzemeleri blenderdan geçiriyoruz.

4-) NANELİ SODALI AYRAN

Gün içerisinde kaybettiğiniz mineral ve sıvı açığını yerine koymak için iyi bir protein kaynağı olan ve doygunluk sürenizi uzatan ayran çok iyi bir tercih olacaktır. Ayranın içerisine birkaç yaprak nane ve su yerine sade maden suyu katarak yemek sonrasında midenizin rahatlamasını da sağlayabilirsiniz.

5-) KOMPOSTO İLE KAN ŞEKERİNİ DENGELEYİN

Gün içerisinde açlığa bağlı olarak düşen kan şekerinizin çabuk toparlanmasını sağlamak için evde hazırladığınız şekersiz kompostoyu orucunuzu su ile açtıktan sonra tüketebilirsiniz. Böylece kan şekeri düşmesine bağlı yaşayacağınız yorgunluk halini uzaklaştırmış ve toparlanmanızı daha kısa sürede sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda şeker eklemeden hazırladığınız komposto sizi rafine şeker alımından koruyarak kilo kontrolünüzü de yapmanızda da fayda sağlayacaktır.

  • Ramazan ayına özel içecek
  • ramazana özel içecek
  • ferahlatan içecek
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü