• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
07 Mayıs 2020 Perşembe 14:19 | Son Güncelleme:

Poşetten veya kargo paketinden virüs bulaşır mı? Alışveriş sonrası temizlik nasıl olmalı?

Poşetten veya kargo paketinden virüs bulaşır mı"  Alışveriş sonrası temizlik nasıl olmalı"
IHA

Alışverişten sonra temizlik konusu araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, poşetten veya kargo paketinden koronavirüs bulaşır mı? Salgın sürecinde alışverişler uzaktan yapılmaya başlandı. Fakat bu defa da alışveriş sonrası poşetlerin temizliği, eve gelen kargo paketlerinin temizliği merak konusu oldu. Uzmanlar, alışverişten sonra temizlik konusunda ne diyor? İşte detaylar...

Koronavirüs salgının ardından "Poşetten veya kargo paketinden virüs bulaşır mı? sorusunun cevabı merak konusu oldu. Evde kalma sürecinde birçok insan ihtiyaçlarına yönelik siparişleri uzaktan vermeye başladı. Bu durum paketlerden veya poşetlerden virüs bulaşma riskini gündeme getirdi. Peki, alışveriş sonrası temizlik nasıl olmalı? Koronavirüsün kargo paketi ve poşetle de bulaştığı iddiasını değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Ekici, "Uygun teslimatla geçmez." dedi.

Hastalıktan korunmanın en önemli yolunun hastalığın geçiş yolunun kesilmesi olduğunu vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Ekici, İHA'ya açıklamalarda bulundu. Ekici şunları söyledi: 

“Kalabalık ortamlarda mutlaka sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve maske kullanılmalıdır. Marketlerde cerrahi maske olmadan alışveriş yapılmamalıdır. Hastalık, klinik belirti göstermeyen kişilerce de taşınıp yayılabilmektedir. Normalde market alışveriş poşetleri tekrar kullanılabilir. Ancak mutlaka hijyenik şartlarda iyice havalandırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Virüsün dış ortamda nem ve ısı durumuna göre 3 saat ile günler içinde canlı kalabildiği düşünülmektedir. Hijyenik koşullarda yerleştirilmiş poşet içi besinler ise havalandırılıp bol su ile yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Virüs, pişirilmiş besinlerde canlı kalamaz. 70-90 santigrat derece sıcaklıkta özelliğini kaybetmektedir.” 

ALIŞVERİŞTEN SONRA TEMİZLİK NASIL OLMALI?

Uzm. Dr. Mustafa Ekici, eve yemek siparişleri ve kargo paketleri hakkında da şu uyarılarda bulundu: “Eve sipariş edilen yemekler, pişmiş ve uygun hijyen şartlarında uygun paketler içinde gönderilmeli. Taşıyıcıların da uygun maske ve eldivenler kullanarak el yıkama kurallarına uyması gereklidir. Tüm bu şartlara uyulması halinde bu yemeklerin güvenli olacağı düşünülebilir. Eve gelen kargo paketlerinin de mukavva veya plastik kökenli olmalarına göre önlem alınabilir. Mukavva ve kâğıt paketlerde virüsün canlı kalma oranı daha düşüktür. Paketler eldivenle teslim alınıp gerekirse el dezenfektanı veya 1/100 oranında seyreltilmiş çamaşır suyu ile silinerek teslim alınabilir.”

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Başkan Erdoğan açıkladı!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Amasya'da mamutlara ait olduğu değerlendirilen fosiller bulundu

Kafese giren adam ayıya yem oldu