• $7,8893
  • €9,289
  • 482.17
  • 1205.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Temmuz 2020 Cuma 14:04 | Son Güncelleme:

Plastiklerdeki kimyasallar kanser riskini artırıyor! Plastik ürünlerin zararları neler?

Plastiklerdeki kimyasallar kanser riskini artırıyor! Plastik ürünlerin zararları neler"
DHA

Mutfak ürünlerinden bebek bakım ürünlerine ve oyuncaklara kadar plastik ürünleri her alanda kullanıyoruz. Peki, plastik ürünlerin zararları neler? Plastiklerde kullanılan kimyasallar hangi hastalıklara yol açıyor? İşte plastiklerle ilgili bilinmeyenler...

Günlük hayatta kullanılan plastiklerdeki kimyasallar birçok hastalığa sebep oluyor. Plastik ürünlerin mutfak malzemelerinden, tekstil ürünlerine, bebek bakım ürünlerinden, inşaat malzemelerine, oyuncaklardan pet şişelere kadar birçok şeyde kullanıldığını söyleyen uzmanlar, bu kimyasalların hormonların yapısını, etkisini veya metabolizmasını bozarak başta üreme, tiroit, pankreas gibi birçok hormonal bezdeki hormonların hassas dengesini bozabileceğini belirtti.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi’nden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, yaptığı yazılı açıklama ile günlük hayatta çok sık kullanılan plastik malzemelerin sağlığı nasıl etkilediğine değindi.

“PET SU ŞİŞELERİNE DİKKAT”

Pet su şişeleri ve oyuncaklar hakkında ise Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, şu bilgileri verdi:

“Pet su şişeleri ve damacanalar plastik ürünlerin sıklıkla kullanıldığı bir alandır. Bu noktada en zararlı kimyasal Bisfenol A (BPA)’dır. Bisfenol A polikarbonat yapımında kullanılan bir kimyasaldır. Su şişelerine şeffaf ve katı bir özellik katar. Pet şişeler dışında oyuncaklar ve biberonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. BPA kadınlık hormonu olan östrojen etkilerine sahiptir. Ayrıca tiroit fonksiyonlarını bozabildiği, obeziteye sebep olabildiği ve prostat, meme gibi çeşitli kanserlere yol açabildiği gösterilmiştir. Yağ dokudan çıkan hormonal sinyalleri bozarak metabolik sendroma sebep olabildiği gösterilmiştir. Otizme neden olabileceği de düşünülmektedir. BPA’nın 2011 yılından beri biberonlarda kullanımı Avrupa Birliği’nde yasaklanmıştır. Plastiklerdeki BPA genel olarak 7 sınıfa ayrılır. BPA 3 ve 7 özellikle sağlık için çok tehlikelidir. BPA 3 ve 7 içeren plastiklerden hem temas hem su ve gıda bulaşı açısından uzak durulmalıdır.” 

KANSER GELİŞİMİNİ ARTTIRIYOR, KISIRLIĞA NEDEN OLUYOR

Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan şunları söyledi;

“Plastiklerde kullanılan diğer bir kimyasal olan ftalatlar (DEHP) ise plastiklerde esneklik sağlamak için kullanılır. PVC üretiminde, kozmetik ve endüstriyel ürünlerde çok yaygın kullanıldığı için insanlar yüksek derecede maruz kalabilmektedir. Kanser gelişimiyle direkt ilişkisi kurulmuştur. Ayrıca erkek üreme sistemine olumsuz etki yaparak kısırlığa sebep olabilmektedir. Bazı çalışmalarda çocukların erken ergenliğe girmesinde rol oynadığı gösterilmiştir.”

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Çamlıca Medipol Üniversite Hastanesi’nden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan’ın korunma tavsiyeleri şöyle sıraladı:

“Mümkünse plastik yerine cam ürünleri tercih edilmelidir.

Plastiklerin etiketlerini incelemek alışkanlık haline getirmelidir. Özellikle BPA ve DEHP içermeyen plastikler tercih edilmelidir. Kullanılması şart ise de BPA 3 ve 7 olanlarından kesinlikle uzak durulmalıdır.

Hem gıda hem kozmetik sektörlerinde en az koruyucu ve renklendirici olan ürünleri satın alınmalıdır.

Mutfakta kesme doğrama işlemleri için kullanılan yüzeylerde plastik yerine tahta olanlar tercih edilmelidir.

Gıdalar için kullanılan tek kullanımlık ürünler tekrar tekrar kullanılmamalı, yüzeyi hasar gören plastikler atılmalıdır. Plastik kaplarda ısıtma, dondurma işlemleri yapılmamalıdır.

Biberonlarda cam ürünler tercih edilmelidir. Plastik olarak BPA içermeyen kullanılacaksa da sıcak mama veya su ile temas etmemelidir.”

<p>Editör:</p><p><a href='mailto:ayse.tunali@turkmedya.com.tr'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</

19 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kanuni sondaj gemisi İstanbul açıklarında

Balık pişirirken yapılan hatalara dikkat!