• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
22 Eylül 2020 Salı 09:27 | Son Güncelleme:

Pekmezi günde 2 tatlı kaşığı tüketmek yetiyor! İşte pekmezin faydaları

Pekmezi günde 2 tatlı kaşığı tüketmek yetiyor! İşte pekmezin faydaları
IHA

Manisa'da pekmez yapımı hazırlıkları başladı. Özellikle kış aylarında anemiye karşı kalkan olan pekmez, üzümlerin saatlerce kazanlarda kaynatılmasıyla yapılıyor. Pekmezin bilmediğiniz faydaları haberimizde.

Pekmez içinde bulundurduğu vitaminlerle bin derde şifa olmasıyla biliniyor. Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümde pekmez yapımına başlandı. Özellikle kış aylarında tüketilen pekmezlerin yapılması için üzüm şıraları saatlerce kazanlarda kaynatılarak kavanozlara dolduruldu. 

İHA'ya açıklamalarda bulunan Diyet ve Beslenme Uzmanı Bengü Ünal, kararında tüketilen pekmezin şifa kaynağı olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Özellikle kış aylarında pekmez kansızlıktan kaynaklanan vücut ısınının düşmesini toparlayıp vücut ısısını artırmaya yardımcı olur. İki tatlı kaşığı pekmez 29 kalori enerji verir. İki tatlı kaşığı toz şekerde ise 40 kalori vardır. Fakat toz şeker basit karbonhidrat olmakla beraber vitamin ve mineral açısından düşüktür. Pekmez ise kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, bakır ve magnezyum minerallerini içerir. Doğal şeker içermesinden dolayı sindirime gerek kalmadan tüketildikten sonra kana karışmaktadır. En çok bilinen özelliği de demir açısından zengin olmasıdır. Bu da özellikle kansızlık problemi yaşayanların tüketmesi gereken bir besin olmasını sağlamaktadır. Besinlerle alınan demirin vücuttaki kullanımı yüzde 20 civarındadır. Bu oran oldukça düşüktür. Bu yüzden doğal bir besin grubu olan pekmezden her gün 1-2 tatlı kaşığı tüketmek kansızlık problemi olan kişiler için yeterli olacaktır." 

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE BİREBİR

Pekmezin kalsiyum açısından da zengin olduğunu belirten Ünal, "Pekmez aynı zamanda kalsiyum açısından da zengin olmasından dolayı gelişme çağındaki çocuklarda kemik gelişimleri için tüketmelerinde fayda vardır. Süt ve süt ürünlerinde sonra kalsiyum içeriği yüksek olan bir besindir. O yüzden süt ve süt ürünleri tüketemeyen kişiler iyi bir kalsiyum kaynağıdır." diye konuştu.

DİYABET HASTALARI SINIRA DİKKAT ETMELİ

Şeker hastalığı olan kişilere uyarılarda bulunan Ünal, "Diyabet rahatsızlığı olan kişiler her gün tüketmeme şartıyla beraber 1 tatlı kaşığından fazla tüketmemelidirler. Ayrıca pekmez yüksek miktarda kalori içerdiğinden dolayı fazla tüketimi kilo alımına ve vücutta yağlanmaya sebep olacaktır. O yüzden porsiyon kontrolü yaparak dikkatli tüketilmesi gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Pekmezin oda ısısında saklanmasının doğru olacağını söyleyen Ünal, şu şekilde konuştu:

"Geleneksel olarak ev yapımı pekmezlerin sağlık açısından buzdolabı yerine oda ısısında ve güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kış aylarında sıkça tüketilen ve yöresel olarak adı üzüm köftesi olarak bilinen besindir. Üzüm şırası ve irmikten yapılan üzüm köftesinin içerinde ilave şeker bulunmamak ile beraber sağlıklı atıştırmalıkların en güzellerinden biridir. Ayrıca içeriğinde A, C, E vitaminleri ve demir, çinko, magnezyum mineralleri yönünden zengin olmasından dolayı antioksidan değeri yüksektir. Bu üzüm köftesinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösterir." 
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!