• $7,9518
  • €9,4287
  • 467.078
  • 1314.25
24 Ekim 2020 Cumartesi 12:15 | Son Güncelleme:

Patlıcan yemeklerinde doyumsuz lezzet: Mıcırık aşı

AA

Gaziantep'te, kış aylarının damak lezzetlerinden olan "mıcırık aşı" sofralarda yerini almaya başladı. Peki, mıcırık aşı nasıl yapılır?

"Bugün ne pişirsem" diye düşünenler yöresel lezzetleri araştırıyor. Gaziantep'in "Mıcırık aşı" yemeğini denemeye ne dersiniz? İşte Gaziantepli ustalardan mıcırık aşı tarifi...

AA'da yer alan habere göre dünyaca ünlü mutfağıyla UNESCO tarafından gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda bulunan Gaziantep'in, kış aylarının damak lezzetlerinden olan "mıcırık aşı" sofralarda yerini almaya başladı. 

Gazianteplilerin yazın hazırladıkları kurutmalık patlıcanların "börk" denilen tepe kısımlarıyla özellikle sonbahar ve kış aylarında yapılan "mıcırık aşı" damaklarda eşsiz bir lezzet bırakıyor. 

ÖNCE PATLICANLAR HAZIRLANIYOR

Gaziantep mutfağının vazgeçilmezlerinden kuru dolma yapımında kullanılan patlıcanlar, büyük bir özenle oyulup ipte kurutulurken "börk" olarak adlandırılan tepe kısımları da küçük parçalara ayrılıp güneşte kurutuluyor. İçinde kurutulmuş patlıcan, kuru biber, kuru domates, pirinç, tereyağı, sarımsak, soğan, salça, limon tuzu ve baharatlar bulunan bu yemek, lezzetiyle damakları şenlendiriyor.

Mutfak Sanatları Merkezi şeflerinden Cuma Kaplan, patlıcanların tepe kısımlarının çöpe atılmayarak "mıcırık aşı" olarak değerlendirildiğini belirtti.

 MICIRIK AŞI NASIL YAPILIR?

"Gaziantepliler meyve sebzeleri israf etmemeye çalışır. Patlıcanın içini, dışını, sapını kullanarak yemek yaparlar. Bunlardan biri de mıcırık aşı" diyen Kaplan, yemeğin yapımını şöyle anlattı:

"Patlıcanın kurutması yapılırken üst kısmında kalan yerler doğranır, gün kurusunda kurutulur. Mıcırık aşı unutulmaya yüz tutmuş yemeklerden biridir ve çok emek ister. Bu yemeğin en önemli kısmı, patlıcanın gün kokusunu almak lazım. Bunun için de patlıcanları tuzlu suda bekletip, soğuk suyla yıkamak lazım. Kıymamızı kavuruyoruz. Daha sonra soğan ve sarımsak ekliyoruz. İyice piştikten sonra domates, biber salçası atıyoruz. Kuru patlıcanın yanı sıra kuru biber, domates koyuyoruz. En son aşamada pirinç ekliyoruz. Üzerine de haşve dediğimiz tereyağı ve nane sosunu döküyoruz."
<p>Türkiye’nin politik ve toplumsal gündemine temas eden  sosyolojik iddiaları içeren ve son g

Bir Başkadır neden tartışılıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Adana'da uyuşturucu tacirlerine şafak baskını

Babasının emanet bıraktığı 1955 model otobüse özenle bakıyor