• $7,8596
  • €9,4255
  • 447.142
  • 1328.73
18 Kasım 2020 Çarşamba 10:51 | Son Güncelleme:

Pastırma yapmak için en uygun zaman kasım ayı

Pastırma yapmak için en uygun zaman kasım ayı
DHA

Kayseri mutfağının en önemli lezzetlerinden olan pastırma yapımı merak ediliyor. Uzmanlar, pastırma yapımı için en uygun dönemin ekim ayı sonu ile kasım ayı ortası olduğunu söyledi. İşte lezzetli pastırmanın püf noktaları...

Kayseri mutfağının en önemli lezzetlerinden olan ve geçmişi asırlar öncesine dayanan pastırma, yıl boyu üretilerek piyasaya sunuluyor. Peki, Kayseri pastırmasının bu kadar lezzetli olmasının sırrı nedir?

DHA'da yer alan habere göre Kayseri'de, ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden pastırma sıcaklarında üretilip kurutulan pastırma, ayrı bir lezzet alıyor. 

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, "Pastırma sıcaklarının olduğu dönemde üretilen pastırma diğer aylarda üretilen pastırmadan biraz daha kaliteli ve lezzetli oluyor." dedi.

İşletmelerde çemenle sıvanan pastırmalar damlarda gündüz sıcak, akşam ise serin havada kurutularak sofralara ulaştırılıyor. Pastırma yapımı için en uygun dönem ise gündüz sıcak, gece soğuk olan ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden ve 'pastırma yazı' olarak bilinen dönem. Bu dönemde üretilip kurutulan pastırma, adını aldığı pastırma sıcaklarında daha lezzetli hale geliyor.

"EN LEZZETLİ PASTIRMA, PASTIRMA YAZINDA OLUR"

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, pastırma yapımı hakkında şu bilgileri verdi: 

"Kayseri'ye özel en lezzetli pastırma, pastırma yazında olur. Bu dönemde pastırmalar işletmelerin damlarında doğal bir şekilde kurutularak sofralara ulaştırılıyor. Yaz döneminde yapılan pastırmalarda çok sıcak olmasından kaynaklı istenilen verim alınamıyor. Fakat kış döneminin yaklaşmasında gerçekleşen pastırma sıcakları, pastırmanın tadını kalitesini etkiliyor. Pastırmada bozulma olmuyor. Buda bizleri mutlu ediyor. Pastırma sıcaklarının olduğu dönemde üretilen pastırma diğer aylarda üretilen pastırmadan biraz daha kaliteli ve lezzetli oluyor." 
<p>Japonya'da bir göktaşının atmosfere girince ateş topuna dönüşerek düşmesi sosyal medyada gündem o

Japonya'da göktaşı paniği: Atmosfere girince ateş topuna dönüştü

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yer siyah gök beyaz! Beşiktaş, zafer sarhoşu

Kadıköy'de ortalık böyle karıştı! Kare kare o anlar...