• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
01 Aralık 2020 Salı 09:24 | Son Güncelleme:

Parmak ucunda yürüme çocuğun kaslarını zayıflatır

Parmak ucunda yürüme çocuğun kaslarını zayıflatır

Parmak ucunda yürüme, yürümeye yeni başlayan çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. Peki, bu durum sorun anlamına mı gelir? Uzmanlar parmak ucunda yürümenin uzun süre devam etmesinin birçok sağlık sorununa yol açtığını söyledi.

Çocuklarda parmak ucunda yürüme durumu uzun sürebiliyor. En geç iki yaşına kadar çocuğun normal yürüyüş düzenine geçmesi gerektiğinin altını çizen Çocuk Fizyoterapisti Şehnaz Yüce, şu bilgileri verdi:

“Parmak ucu yürüyüş düzgün vücut duruşunu bozar, bazı kaslarda sertleşme ve kısalma bazılarında ise uzama ve güçsüzleşmeye yol açar. Vücudun bütün ağırlığını ayağın ön bölgesi taşıdığı için bu bölge genişler, eklem yapıları bozulur. Ayak, ayak bileği, diz, kalça ve omurgada oluşan bu problemler nedeniyle zaman içinde de ağrılar oluşmaya başlar. Bu yüzden ailenin çocuğu iyi gözlemlemesi sonucu erken müdahale büyük önem taşıyor.” 

PARMAK UCUNDA YÜRÜME NASIL GEÇER?

Yüce, “Problemin oluş nedeni bulunduktan sonra teşhise bağlı olarak tedavi programı oluşturulur. Pozisyonlama, germe egzersizleri, ayakkabılar, ortezler kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri yeterli kalmadıysa cerrahi olarak çözüm düşünülerek kas uzatma ameliyatları da yapılabilir. Eğer problem nörolojik ise cerrahi girişimlerden önce botoks uygulamaları da olabilir. Erken teşhis büyük önem taşıyor. Aileler genellikle bu sorunu geçici olarak düşünebiliyor” dedi.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!

Yedikçe mutluluk veren 15 besin