• $8,2975
  • €10,127
  • 488.562
  • 1447.32
27 Nisan 2021 Salı 10:09 | Son Güncelleme:

Pandemide talep arttı! Ayak sağlığını koruyor

Pandemide talep arttı! Ayak sağlığını koruyor
DHA

Gaziantep'te keçi, manda ve sığır derisinden yapılan yemenilere pandemi döneminde talep arttı. Yemenilerde hiçbir kimyasalın kullanılmadığını söyleyen Antepli ustalar, yemenilerin ayak sağlığını koruduğunu hatta ayaktaki mantar, koku ve egzamaları önlediğini söyledi.

Gaziantep'in meşhur yemenileri dünyanın her yerine ulaşıyor. Özellikle pandemide yemenilere talebin arttığını söyleyen Antepli ustalar, doğal malzemeden yapıldığı için yemenilerin egzama, mantar gibi rahatsızlıklara karşı ayak sağlığını koruduğunu belirtti.

DHA'da yer alan habere göre Gaziantep Kalesi civarındaki dükkânlarda yapımına devam edilen rengarenk yemeniler, ilgi görüyor.

Geçmiş yıllarda yerli ve yabancı turistlerin rağbet gösterdiği yemeniler, koronavirüs döneminde seyahat edemeyenler tarafından online olarak sipariş ediliyor. Ayak ölçülerine göre özel hazırlanan yemeniler, kargo ile iç piyasanın yanı sıra yurt dışına da gönderiliyor.

AYAKTAKİ TERİ ÇEKİP SERİN TUTUYOR

Ustalar tarafından özenle hazırlanan yemenin tabanında manda ve sığır, yüzeyinde ise keçi derisi kullanılıyor. Yemeninin doğal malzemeler kullanıldığı için ayak sağlığını koruduğunu, yerli ve yabancı turistler tarafından da bu nedenle ilgi gördüğünü anlatan yemeni ustası Mehmet Orhan Çakıroğlu, yemenilerin faydalarını şöyle anlattı:

"Müşteri potansiyelimizin yüzde 80'ninden fazlası şehir dışından gelen kişilerdir. Yurt dışı ve yurt içinden gelen müşterilerimizin talepleri doğrultusunda satış yapıyoruz. Bu sayede gerek Türkiye'de gerekse yurt dışında yemeniyi Gaziantep ile bütünleştirdik. Yemeni tamamen doğal deriden yapılır. Altları manda, yüzleri dana veya keçi, iç astarları da koyun veya yine dana derisinden olur. Yani gerçek yemeni tamamen deriden yapılır. Bunların asıl amacı ayakkabı olarak giymektir ve ayak sağlığını korur. Bu yaz aylarında giyilir ayaktaki teri çekip serin tutar. Derinin cildini kapatacak herhangi bir kimyasal yoktur. Yemeni giyildiğinde ayakta mantar, egzama ve koku gibi rahatsızlıklar olmaz. Bu nedenle dünyanın dört bir tarafına ihracat yapıyoruz. Başta İngiltere olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyoruz."

FİYATI 150 TL'DEN BAŞLIYOR

Fiyatı 150 liradan başlayan yemeniyi Gaziantep'le özdeşleştirdiklerini ifade eden yemeni ustası Mehmet Orhan Çakıroğlu, salgın sürecinde insanların yemeni siparişlerini online olarak kendilerine ilettiğini sözlerine ekledi.

  • yemeni
  • Gaziantep yemenileri
  • pandemide ilgi arttı
  • ayak sağlığı
  • ayakta mantar egzama
<p>Şeyma Subaşı ve  Mohammed Al Saloussi evleniyor! Haberi böyle duyurdu</p><p>Mohammed Al  S

Haftanın Magazin Başlıkları... Şeyma Subaşı Evleniyor!

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı

''Istanbul Photo Awards 2021'' kazananları açıklandı