• $16,8304
  • €17,5544
  • 978.268
  • 2405.98
25 Şubat 2021 Perşembe 15:17 | Son Güncelleme:

Pandemide sanal ortamda gezilebilecek ünlü müzeler

Pandemide sanal ortamda gezilebilecek ünlü müzeler

Pandemi süreci en çok da kültür sanat etkinliklerini ve müzeleri özlettirdi. Bu özlemi gidermek isteyen okuyucularımız için sanal müze rehberi hazırladık. Evden çıkmadan dünyaca ünlü müzeleri sanal ortamda ziyaret edebilirsiniz.

Pandemi nedeniyle müzelerden ve kültür gezilerinden uzak kaldık. Peki, en iyi müzeleri sanal ortamda gezmeye ne dersiniz?

Alem Dergisi'nde yer alan habere göre dünyanın ünlü müzelerini sanal ortamda gezmek mümkün. İşte sanal gezi yapabileceğiniz 7 müze...

1. LOUVRE MÜZESİ

Fransız İhtilali'nden sonra kapılarını ilk kez 10 Ağustos 1793 tarihinde açan Louvre Müzesi, Napolyon Bonapart döneminde genişletildi; İkinci Fransız Cumhuriyeti döneminde ise 15 binden fazla tarihi eser eklendi. Louvre, tarih öncesi ve ilk çağ dönemine ait eserler ve modern sanat yapıtlarının dahil olduğu 350 binden fazla eseri bünyesinde bulunduruyor. Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Mısır, kraliyet bahçeleri ve cam piramit gibi çeşitli bölümlerden oluşan müzede "Mona Lisa" tablosu başta olmak üzere dünyanın en ünlü eserleri yer alıyor.

2. BRİTİSH MUSEUM

Antik Mısır koleksiyonuyla öne çıkan British Museum'da antik kültürlerden günümüze ulaşan eserler yer alıyor. Sanal tur ile beş farklı kıtanın tarih boyunca sahip olduğu Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve Mısır mumyaları gibi tarihi objeleri ve eserleri görebilirsiniz.

3. WASHİNGTON DOĞA TARİHİ MÜZESİ

Bitkiler, hayvanlar, fosiller, mineraller, kayaçlar, meteorlar ve insan yapımı kültürel ürünlerden oluşan koleksiyonuyla burası dünyanın en büyük doğa tarihi müzelerinden biri. "Mavi elmas" olarak da bilinen Hope Diamond'ın ve Ulusal Değerli Taşlar Koleksiyonu'nun yer aldığı "Jeoloji, Mücevher ve Mineraller Salonu", 285'ten fazla erken insan fosilinin olduğu ve insan türünün altı milyon yılda evrimleşme hikayesinin anlatıldığı "İnsan Kökeni Salonu", okyanusun diğer küresel sistemlere ve dünyadaki insanların günlük hayatlarına nasıl bağlı olduğunu gösteren "Okyanus Salonu", 270'den fazla memeli ve düzinelerce fosilin sergilendiği "Memeliler Salonu", fosilleşmiş iskeletlerin bulunduğu "Dinozorlar/Paleobiyoloji Salonu" ile müze doğa ve insanlık tarihine ışık tutuyor. Müze aynı zamanda kendisini doğa ve kültür tarihi çalışmalarına adamış bilim insanlarına da ev sahipliği de yapıyor.

4. PİCASSO MÜZESİ

Barselona'nın gotik bölgesi La Ribera'da yer alan ve sanatçının bir dönem yaşadığı Orta çağ malikanesinden dönüştürülen müzede sanatçının 4000'e yakın eseri bulunuyor. Picasso'nun farklı dönemlerini yansıtan eserlerini bir araya getiren müze, sanatçının modernizmden kübizme uzanan yolculuğunu gözler önüne seriyor.

5. KAHİRE MISIR MÜZESİ

"Prowalk Tours" YouTube kanalı, dünyanın en büyük Firavun koleksiyonuna ev sahipliği yapan Kahire Mısır Müzesi'ni 4K seçeneğiyle sanatseverlerle buluşturuyor. Firavun mumyalarının, Kral Tutankhamun'un lahdi ve altın eşyalarını kapsayan 1700 eserin, Mısır krallarına ve yöneticilerine ait eşyaların sergilendiği müze eski Mısır medeniyetinde bir yolculuğa çıkarıyor.

6. VAN GOGH MÜZESİ

Ressam Vincent van Gogh'un 1883'ten 1890 yılındaki ölümüne kadar sanatındaki gelişimi, değişimi ve dönüşümüne tanıklık edeceğiniz müzede sanatçının yapılış tarihi ve yapıldığı yere göre sınıflandırılmış eserleri, çizimleri ve taslakları sergileniyor. Van Gogh'un çağdaşı olan Claude Monet, Edouard Manet, Renoir, Rodin ve Delacroix gibi ressamların eserleri de Van Gogh Müzesi bünyesinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

7. STUDİO GHİBLİ MÜZESİ

"My Neighbor Totoro", "Spirited Away", "Howl's Moving Castle" gibi birçok önemli yapıma imza atan animasyon şirketi Studio Ghibli'ye ait olan müze filmlerin temasına göre dekore edilmiş. 2001 yılında Japonya'nın Mikata kentinde kurulan Ghibli Müzesi, koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlamalardan etkilenmiş ve geçici olarak kapatılmıştı. Ghibli filmlerinin usta yönetmeni Hayao Miyazaki'nin dekore ettiği müzede "My Neighbor Totoro" ve "Kiki's Delivery Service" teki evler, "The Catbus" ve "Kiki" gibi animasyonlardan çizimler yer alıyor.

Son Dakika Haberi: Memur ve emekli zammı belli oldu!
Son Dakika Haberi: Memur ve emekli zammı belli oldu!

Son Dakika Haberi: Memur ve emekli zammı belli oldu!

SSB Başkanı Demir'den heyecanlandıran sözler! Donanmanın 2. büyük gemisi olacak!
SSB Başkanı Demir'den heyecanlandıran sözler! Donanmanın 2. büyük gemisi olacak!

SSB Başkanı Demir'den heyecanlandıran sözler! Donanmanın 2. büyük gemisi olacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret açıklaması
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan asgari ücret açıklaması