• $7,6674
  • €8,916
  • 459.153
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Haziran 2020 Salı 17:09 | Son Güncelleme:

Paketli gıdaların üzerindeki yazılar aldatabilir! Paketli gıdalarda yazıların anlamı

Paketli gıdaların üzerindeki yazılar aldatabilir!  Paketli gıdalarda yazıların anlamı
IHA

Koronavirüs tehlikesi devam ederken alışverişi doğru şekilde yapmak büyük bir öneme sahip. Sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, gıdaların üzerindeki yazılar konusunda vatandaşları uyardı. İşte alışverişte paketlerin üzerinde dikkat edilmesi gereken noktalar...

Alışveriş yaparken birçok insan paketlerin üzerindeki yazılara bakarken birçoğu da baksa bile yanlış anlıyor. Bilinçsiz alışverişe dikkat çeken uzmanlar, paketli gıdaların üzerindeki yazılar konusunda vatandaşları uyardı. Peki, paketli gıdalarda hangi yazı ne anlama geliyor? İşte sağlıklı beslenme için doğru alışverişin kuralları...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Diyetisyen Zülal Yılmaz, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında bazı insanların bilinçsiz bir şekilde alışveriş yaparak, dengesiz beslenebildiklerini ifade etti. 

PAKETLİ GIDALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Diyetisyen Zülal Yılmaz, paketli hazır gıdaların satın alınmadan önce bazı dikkat edilmesi gereken hususlara değinerek, şu ifadelere yer verdi:

“Paketi elimize aldık önceliğimiz son kullanma tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihine bakmak. Basitçe karşılaştırdığımızda, son kullanma tarihi besinleri bozulmadan önce tüketebileceğimiz son tarih, tavsiye edilen tüketim tarihi ise besinin besleyiciliğinin en iyi olduğu son tarih. Bu tarihten sonra besleyicilik azalır ve besin bozulabilir. İki tarihinde geçmemiş olması önemli. Bir sonraki adım içindekileri okumak. Bu bölümde yazılış sırası ürünün içinde bulunma miktarlarına göre belirlenir. Önce yazılanlar en fazla bulunanlar. İçeriğin daha sade ve bildiğiniz besinlerden oluşmasına dikkat edin.”

GIDALARIN ÜZERİNDEKİ YAZILAR ALDATABİLİR

Hazır gıdalar üzerindeki bazı yazıların insanları aldatabileceğine de dikkat çeken Diyetisyen Zülal Yılmaz, gıdaların üzerindeki yazılar için şunları söyledi:

“Bir ürünün üzerinde şekersiz yazıyor diye sağlıklı olduğunu düşünüp hemen sepete atmayın. İçeriğini okuyup fruktoz şurubu, mısır şurubu, rafine şeker gibi eklenmiş şekerlerin veya aspartam gibi tatlandırıcıların olmamasına dikkat edin. Light ibaresi de aynı şekilde yanıltıcı olabilir. Yağ miktarları azaltılmış ürünlere ilave şeker veya tatlandırıcı eklenmiş olabilir. Aynı zamanda içeriğin de trans yağ veya diğer bir adıyla hidrolize yağ yazmamasına da dikkat edin. Tuz veya sodyum içeriği düşük ürünleri tercih edin. Monosodyum glutamat içeren besinlerden uzak durun. Lif vitamin mineral içeriği yüksek besinleri tercih edin.” 

ENERJİ VE BESİN ÖĞESİ KISMI İNCELENMELİ

“Enerji ve besin öğesi kısmını incelediğimizde ise verilen değerlerin bir porsiyon için mi, 100 gram için mi yoksa tüm paket için mi verilmiş olduğuna mutlaka kontrol edin” diyen Diyetisyen Zülal Yılmaz, “Besinlerin saklama koşullarına da mutlaka dikkat inceleyin. Muhafaza etmekte zorlanacağınız ürünleri tercih etmeyin. Son olarak virüsün bulaşma riskini azaltmak için marketlerde mutlaka tek kullanımlık eldivenler ve maskeler kullanın.” diye konuştu.

<p>Güç savaşlarının durmak bilmediği Dünya denkleminde Türkiye'nin  nerede durduğu ya da nereye yöne

Cep Belgesel: 'Türkiye Ekseni'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Adana'da su kuyusuna düşen inek itfaiye ekiplerince kurtarıldı

Gaziantep'te TEKNOFEST heyecanı 2. gününde devam ediyor