• $7,4709
  • €9,0285
  • 412.656
  • 1531.05
13 Nisan 2020 Pazartesi 15:14 | Son Güncelleme:

Otizmli çocuğa koronavirüs nasıl anlatılmalıdır?

Otizmli çocuğa koronavirüs nasıl anlatılmalıdır"
IHA

Çocuklara koronavirüsü doğru anlatmak ebeveynlerin en önemli sorumlulukları arasında yer alıyor. Eğer çocuk otizmliyse bu durum daha önemli bir hale geliyor. Ağır ve orta düzeyde otizmli bireyler ile ağır düzeyde zihinsel engelli bireylerin virüs kavramını anlamakta zorluk yaşadıklarını belirten Çocuk Gelişim Uzmanı Selin Şit, koronavirüsün otizmli çocuklara anlatılması konusunda bilgi verdi.

Koronavirüsü yetişkinlerin anlaması zorken bir de durumu çocuklara anlatma sorumluluğu var. Eğer çocuk otizmliyse bu durum daha önemli bir hale geliyor. Koronavirüsün otizmli çocuklara nasıl anlatılması gerektiği konusunda bilgi veren Çocuk Gelişim Uzmanı Selin Şit, otizm konusunda merak edilenleri anlattı.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Gelişim Uzmanı Selin Şit, “Otizm, genel olarak bakıldığında 3 yaşından önce belirtilerini göstermeye başlayan ve yaşam boyunca otizmde etkilenmiş bireylerin iletişimde sınırlılıklar yaşamasına sebep olan bir bozukluktur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik bir bozukluk olduğu düşünülmektedir." dedi.

OTİZM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz teması kuramama ya da sınırlı göz teması kurma, İletişimde sınırlılıklar, dil konuşmada gecikme, yönerge/ komut alamama, adına tepki vermeme, çevreye karşı ilgisizlik, streotipik ( tekrarlayan) hareketler( el çırpma, yerinde sallanma...), Acıya karşı duyarsızlık, Bazı durumlarda kendine veya karşısındakine zarar verme, Bu gibi belirtiler otizmden etkilenmiş bireylerde görülebilir. Otizmin türüne göre bu belirtilerin hepsi görülmeyebilir. Bunlardan bir ya da birkaçı var ise bu kişi mutlaka bir uzman kontrolünden geçirilmelidir. Bu konuda yanlış inanışlar; Büyüyünce düzelir, Zamanla konuşur, babası da geç konuşmuş, Anlamaması normal, o daha çok küçük, Evet kollarını sallıyor ama sevindiği için yapıyor, bu çok normal” dedi.

OTİZMLİ ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ ANLAMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Ağır ve orta düzeyde otizmli bireyler ile ağır düzeyde zihinsel engelli bireylerin virüs kavramını anlamakta zorluk yaşadıklarını ifade eden Şit, “Onlara mikrop kavramını çeşitli hikayeler ve deneyler ile somut olarak öğretebilirsiniz. Virüsün küçük mikroplar olduğunu anlatabilirsiniz. En önemli olan şey ise, onların kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretmek olmalıdır.Hijyen kuralları öğretilmeli, eğer bu kurallara uymazsak hasta olacağımız anlatılmalı. Kelimeleri açık,net bir şekilde vermeli ve anlamalarını sağlamalıyız. Yeni yapılan resmi açıklamada, otizm veya herhangi bir engeli bulunan çocuklar , sağlık koşullarına uyduğu takdirde, bir refakatçi eşliğinde yaşı kaç olursa olsun, park ve bahçelerde gezebilecekleri bildirilmiştir. Özellikle otizmden etkilenmiş bireyler aynılığa aşırı bağlı olduğu için, bozulan düzenleri onların bir takım sorunlar yaşamalarına ( streotipiklerde artış, öfke nöbetleri vs)sebep olabilir. Bu süreçte çocuklarımızın psikolojik olarak etkilenmemeleri için düzenlerinin olabildiğince bozulmamasına çalışılmalıdır” açıklamalarında bulundu.

<p>Samsun'da filyasyon ekibi tulumu giyip maske takan bir şahıs girdiği büfeden 6 bin liralık sigara

Böylesi şeytanın aklına gelmez: Filyasyon ekibi tulumuyla hırsızlık kamerada...

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı