• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
22 Haziran 2020 Pazartesi 15:00 | Son Güncelleme:

Otizm kaç yaşında fark edilir? Otizmin belirtileri nelerdir?

Otizm kaç yaşında fark edilir"  Otizmin belirtileri nelerdir"
IHA

Otizm nedir? Otizm kaç yaşında fark edilir? gibi soruların cevabı merak ediliyor. Otizmi, çocuklarda genel olarak oldukça küçük yaşta belirti veren sosyal iletişim ve etkileşimde sorunlar yaşanan bir gelişim bozukluğu olduğunu ifade eden uzmanlar, otizmin nedenlerini anlattı. İşte çocuklarda otizm belirtileri...

Otizm belirtileri anne babalar tarafından merak ediliyor. Otizmin zekâ geriliği olmadığına dikkat çeken uzmanlar, otizmli çocukların çevreleriyle yaşadığı sorunları anlattı. Peki, otizmli çocuklar ne zaman fark edilir? Otizmin belirtileri nelerdir? 

Otizmli hastalarda erken tanının nasıl belirlenebileceği ve önemine dair İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Yüce, otizmin, çocuklarda genel olarak oldukça küçük yaşta belirti veren sosyal iletişim ve etkileşimde sorunlar yaşanan bir gelişim bozukluğu olduğunu ifade etti.

Otizmin zekâ geriliği olmadığını söyleyen Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Doç Dr Murat Yüce, otizmi şu şekilde anlattı:

"Bu çocuklar zeka seviyeleri normal olsa da çevrelerindeki dünyayı algılamada sorunlar yaşayabilmektedirler. Günümüzde otizmin sebebi tam olarak anlaşılamamıştır. Çünkü tek bir nedeni olmadığı düşünülmektedir.  Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerin de hastalıkta rol oynadığı anlaşılmaktadır. Bunlar arasında hamilelik ve doğumda yaşanan sorunlar, hamilelikte kullanılan bazı ilaçlar, ileri anne baba yaşı ve tarım ilaçlarına maruz kalma gibi etmenler sayılabilir." 

OTİZM NE ZAMAN ANLAŞILIR?

Otizmin çocuğun 30 aylıkken fark edildiğini anlatan Yüce, "Ama bazı belirtiler daha erken yaşlarda da fark edilebilir. Bir çocukta şu belirtiler varsa çocuk psikiyatrisi uzmanı tarafından otizm açısından değerlendirilmelidir." dedi. 

Yüce otizm belirtilerini şu şekilde sıraladı:

Altı aylıkken gülümsemiyorsa, dokuz aylıkken sesler, gülümsemeler ve yüz ifadeleriyle yeterli sosyal yanıt vermiyorsa, ismi çağrıldığında bakmıyorsa, 12 aylıkken konuşma için sesler çıkarmaya başlamadıysa, 6 aylıkken tek kelimeli cümleler kuramıyorsa, 24 aylıkken iki kelimeli cümleler kuramıyorsa, öğrendiği şeyleri unutuyor gelişiminde ve konuşmasında gerileme oluyorsa, kanat çırpmaya benzeyen el kol hareketleri, dönme, sallanma gibi tekrarlayıcı hareketleri oluyorsa.

Otizme özgü bir tedavi olmamasına rağmen, erken yaşlarda başlanan özel eğitim, çocuğun gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve yıkıcı davranışlarda ve belirtilerde genel bir azalma sağlayabilir. 

Otizm için başkaları ile olan iletişim sorunları ve davranış bozukluklarına odaklanan birçok özel eğitim programı yer almaktadır. 

Planlı eğitim programları birebir ve toplu iletişim becerilerini arttırmada oldukça etkili yöntemlerdir.” 

<p>Dr. Okan Güray Bülbül konuya ilişkin Duygu Gecü Yüzseven'e şöyle anlattı:</p><p>Çalışma ha

Çalışma hayatında aşı nasıl teşvik edilir?

'HES' koduyla girilen kumarhanelere operasyon! 1 milyon 57 bin TL ceza kesildi

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi