• $8,6893
  • €10,3831
  • 498.128
  • 1404.41
06 Mayıs 2021 Perşembe 14:04 | Son Güncelleme:

Osmanlı'dan miras kalan tatlılar Ramazan'da enerji veriyor! İşte 41 baharat içeren tatlılar

Osmanlı'dan miras kalan tatlılar Ramazan'da enerji veriyor! İşte 41 baharat içeren tatlılar
AA

Osmanlı saray mutfağından miras kalan badem ezmesi ve deva-i misk helvasına ramazan ayında talep arttı. Edirne ile özdeşleşen iki tescilli lezzet sofralara gelmek için birçok aşamadan geçiyor. 41 baharat içeriğiyle "Osmanlı'nın şifalı helvası" olarak bilinen 500 senelik tatlıların püf noktası haberimizde...

Osmanlı Saray mutfağından miras kalan tatlılar Edirne'de sofralarda yerini koruyor. Edirne'ye miras kalan coğrafi işaret almış tescilli lezzetler badem ezmesi ve deva-i misk helvasına Ramazan ayında talep arttı.

AA'da yer alan habere göre "Osmanlı'nın şifalı helvası" olarak bilinen, 41 çeşit baharat ve karaçalı balından yapılan deva-i misk helvasıyla, badem ve pancar şekerinden üretilen badem ezmesi ramazanda da sofraların ve çay servislerinin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında evlerinde kalan vatandaşlar, internet üzerinden bu lezzetlerin siparişlerini verirken, kentteki şekerlemeciler talep artışına cevap verebilmek için üretimlerini artırdı.

Şekerlemeci Arif Meriç, coğrafi işaret tescilli ürünlere büyük talebin olduğunu söyledi.

Tarihten gelen lezzetleri Edirne'den tüm dünyaya sunduklarını anlatan Meriç, geleneksel usullerle üretim yaptıklarını vurguladı.

ORUÇ TUTANLARA ENERJİ VERİYOR

Meriç, tescilli lezzetlerin oruç tutanlara enerji ve sağlık verdiğini ifade etti.

Ramazanda uzun süre oruç tutulduğunu anımsatan Meriç, "Deva-i misk helvası sahurda ve iftarda bir kaşık yendiği zaman hem insana dinçlik hem ferahlık hem de huzur veriyor. Çünkü bu lezzetler yüzyıllardır denenmiş ve faydası görülmüş tatlar." dedi.

500 SENELİK YADİGÂR

Deva-i misk helvası ve badem ezmesinin ramazan ayında büyük ilgi gördüğünü aktaran Meriç, şunları kaydetti:

"Online talebin yanı sıra özellikle büyük marketler tescilli lezzetlerimize reyonlarında yer veriyor. 41 baharattan oluşan şifalı helvamıza ve badem ezmesine ilgi var. Deva-i misk helvasını sütün içine biraz koy iç ve şifayı bul. Bunlar bize bir miras. Öyle 1-2 senelik değil 500 senelik bir yadigardır. Osmanlı'dan günümüze gelen en kıymetli nimetlerden bir tanesi 41 çeşit baharattan oluşan deva-i misk helvası, onun yanında da badem ezmesi. İkisi de tarihimizi istikbale götüren en tatlı lezzetlerin başında gelir. Coğrafi işareti almalarından dolayı da çok büyük teveccühle karşı karşıyayız. Talepleri karşılamaya gayret ediyoruz."

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Turizm Komisyonu üyesi, aynı zamanda üretici Kemal Kılıç da tarihi lezzetlerin coğrafi işaret almasından sonra daha çok talep görmeye başladığını belirtti.

  • Osmanlı tatlıları
  • badem ezmesi ve deva-i misk
  • 41 baharat içeren
  • Osmanlıdan miras
<p>THY filosunda pilot olarak görev yapan 32 yaşındaki Kutay Bayraktar, Beyoğlu'nda yaşadığı evin ba

THY'yi yasa boğan ölüm

400 bin hanenin enerjisi buradan karşılanıyor

Adana'da suç örgütü soruşturmasında 32 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Türkiye'de bir ilk! İstanbul Havalimanı'nda hizmet vermeye başladı