• $7,7009
  • €8,9971
  • 461.743
  • 1102.65
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Ağustos 2020 Cumartesi 14:45 | Son Güncelleme:

Osmanlı saray mutfağından bayrama özel lezzet: Kirde kebabı! Kirde kebabı tarifi

Osmanlı saray mutfağından bayrama özel lezzet: Kirde kebabı! Kirde kebabı tarifi
DHA

İzmir'in yöresel lezzetlerinden "Kirde kebabı"bayram sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. Osmanlı saray mutfağının da özel yemekleri arasında yer alan kirde kebabı, kuzu veya dana etiyle yapılan ana yemeklerden biridir. Peki, kirde kebabı nasıl yapılır?

Yöresel lezzetlerin birçoğunun geçmişisi Osmanlı saray mutfağına dayanıyor. Bunlardan biri de İzmir'in  yöresel lezzetlerinden, 1500'lü yıllarda padişahların sofralarından eksik etmediği kirde kebabı. Özellikle Kurban Bayramı’nda özel sofra kurmayı düşünenlerin tercihi olan kirde kebabı tarifi merak ediliyor. İşte İzmirli ustalardan kirde kebabı tarifi ve malzemeleri....

DHA'ya açıklamalarda bulunan kentin tanınan mutfak şeflerinden Aygün Aras, kirde kebabının hem kuzu, hem de dana etiyle yapılabileceğini söyledi.

İzmir'in yöresel bir yemeğiyken padişahların sofralarına taşınan kirde kebabı, üst üste dizilmiş, araları kuşbaşı etle dolu kreplerin yoğurtlu sosla servis edilmesiyle sunuluyor.

Yemeğin geçmişi ve hazırlanışıyla ilgili bilgi veren Aygün Aras, şu şekilde konuştu:

"Kurbana özel, gerek kuzuyla gerek dana etiyle yapılabilen bir yemek bu. Osmanlı saray mutfağının bir yemeği. Öncesinde ise, İzmir'de konaklayan paşalardan biri tarafından beğenilip saraya taşınmış bir yemek. Saray mutfağının vazgeçilmezi. Baharatlarla harmanlanmış et, sebze ve domatesle pişirilip kat kat kreplerin arasına konularak yapılıyor. Üzerine kızgın tereyağıyla yoğurt konularak sunum yapılıyor. İzmir tulumundan kıtır yaparak üzerine ekledik. Orijinal tarifte yok bu, biz de bir şey katmak için ekledik bu lezzeti. Yemesi güzel keyifli bir yemek. Kurban Bayramı’nda yapılabilecek basit bir yemek. İster kuzu, ister dana etiyle yapılabiliyor. Herkesin yapmasını tavsiye ediyorum." 
<p>Peki, yoğun diplomasi trafiğinde Doğu Akdeniz'de neler yaşanır? Akşam Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Y

Doğu Akdeniz'de denklemler değişir mi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

24 Eylül Perşembe burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları

Amik Ovası'nda pamuk hasadı başladı