• $8,1466
  • €9,7188
  • 454.372
  • 1375.91
12 Şubat 2021 Cuma 12:37 | Son Güncelleme:

Osmanlı Dönemi'nin meşhur Edirne badem ezmesi tescillendi

Osmanlı Dönemi'nin meşhur Edirne badem ezmesi tescillendi
AA

Edirne'ye gidenler mutlaka badem ezmesini tatmıştır. Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan ve padişahlar tarafından kahvenin yanında tüketilen Edirne badem ezmesi tescillendi. Edirne badem ezmesinin püf noktası ise bademlerin Trakya'da yetişmesi ve doğal olmasıdır.

Edirne badem ezmesi Osmanlı Döneminden günümüze ulaşan lezzetlerden sadece biri. Padişahların kahve yanına eşlik eden badem ezmesi Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının (ETSO) başvurusuyla Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillendi.

Edirne'nin önemli gastronomi ürünü, ağızda erimesi ve bademin tadının damakları sarmasıyla bilinen badem ezmesinin tescili üreticiyi de sevindirdi.

AA'ya açıklamalarda bulunan ETSO Yönetim Kurulu ve Turizm Komisyonu üyesi, aynı zamanda üretici Kemal Kılıç, "Osmanlı'ya başkentlik yapmış Edirne'nin vazgeçilmezi olan badem ezmesi saray mutfağında çok ciddi anlamda tüketilen bir üründü." dedi.

TRAKYA'DA YETİŞEN BADEMDEN ÜRETİLİYOR

Badem ezmesinin Trakya'da yetişen bademden üretildiğini anlatan Kılıç, "Badem ezmesi aynı zamanda şifa kaynağıdır. Her parçasında 4-5 badem bulundurmaktadır. Özellikle tüketilmesini öneriyoruz. Badem ezmesinin coğrafi işaret alması bizim için büyük bir mutluluk. Bu Edirne için güzel bir haberdir." diye konuştu.

"BADEM EZMESİ SARAYDA SADE KAHVEYLE TÜKETİLİRDİ"

Şekerlemeci Arif Meriç de yarım asra yakındır badem ezmesi ürettiğini, coğrafi işaret tesciline çok sevindiklerini dile getirdi.

Edirne'nin badem ezmesinin Osmanlı saraylarından çıktığını, geçmişte padişahların sade kahveyle tükettiğinin bilindiğini vurgulayan Meriç, şöyle konuştu:

"Edirne'de yetişen badem çok özeldir. Edirne'deki bademlerin tatlı oluşu, rayihasının güzel oluşu ve ikisinin bir araya geldikten sonra pancar şekerinden başka maddenin içine girmeyişi damaklara tat veriyor. Badem ezmesi dünyadaki birçok tadı geride bırakmaktadır, sebebi de doğal olmasıdır. Hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Coğrafi işaret almasından dolayı çok mutluyuz. Yurt içi ve yurt dışından çok tebrik aldık. Yıllardan beri bunun için uğraşıyorduk. 40 yıldır gitmediğim yer, çalmadığım kapı kalmadı. Hatta Amerika başkanlarına, bir mana ifade etmek için badem ezmesi gönderdim. Bunun anavatanı Edirne'dir ve bu güzellik Edirne'deki badem ezmesinden kaynaklanmaktadır."
<p><span>Geçmiş duygusal yaraların sağlıklı bir onarım  süreci yoksa kaybetme korkusunun yeri sağlam

İlişkilerde kaybetme korkusunu aşmak

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü