• $9,29
  • €10,8306
  • 532.008
  • 1430.8
21 Eylül 2020 Pazartesi 14:21 | Son Güncelleme:

Okul ve ev sürecinde alınması gereken virüs tedbirleri

Okul ve ev sürecinde alınması gereken virüs tedbirleri
IHA

Belli bir süre sonra yüz yüze eğitime dönen çocuklarda kaygı durumuna karşı uyaran uzmanlar, ailelere tavsiyelerde bulundu. İşte okuldan eve kadar geçen sürede virüs tedbirleri...

Pandemi döneminde okula dönüş ve kaygıyı yönetme çocuklar açısından büyük bir öneme sahip. Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, okulların normal takviminde başlamasına da mani oldu. Pandemi sürecinden dolayı 31 Ağustos’ta uzakta eğitim başlarken, 21 Eylül itibarıyla okul öncesi ve 1. sınıfların yüz yüze eğitim alacağı sisteme geçildi. Hâliyle bu yaşanan süreç çocukları ve ailelerini de etkiledi. Evde ve okul sürecinde aileler için virüs tedbirleri haberimizde.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Klinik Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, şu bilgileri verdi:

“Çocukları okula ya da sınıf ortamına hazırlamak için evde pekiştirebileceğiniz bir takım alışkanlıklar var. Çocuğunuza ayrılmadan önce ve eve geldiklerinde ellerini yıkamasını öğretin; yemekten önce ve sonra; banyoyu kullandıktan sonra. Bunlar, korkuluklar ve kapı kolları gibi sık dokunulan yüzeyleri kullandıktan sonra el dezenfektanı kullanmak gibi okulda devam edebilecek alışkanlıklardır. En önemlisi, çocuğunuzun maske takmaya alışmasına yardımcı olun, evden her çıktığınızda onu takmaya çalışın. Çocuğunuza maskeyi burnunun üstünden çenenin altına kadar kaplaması için nasıl uzatacağını gösterin. Çocuğunuzun maske taktığı süreyi yavaşça artırarak maske toleransını artırın. Daha sonra okulun olduğu zamanlarda maske takmak daha doğal olacak ve bu da sınıfa uyum sağlamaya yardımcı olacaktır.” 

ÇOCUĞUN KENDİNİ İYİ HİSSETMESİ ÖNEMLİ

Çocukların maske takması konusunda aileleri uyaran Klinik Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, virüs tedbirlerini şöyle sıraladı:

“Çocuklara bütün gün veya daha kısa süreli de olsa maske taktırmak zor olabilir, ancak çoğu çocuk alıştırma ve olumlu pekiştirmeyle maskeleri başarılı bir şekilde kullanabilir. Bazı durumlarda, özellikle en küçük çocuklarda yüz kalkanlarının bir alternatif olabilir. Bu kalkanlar açıktır ve daha iyi öğretmen-öğrenci etkileşimine izin verebilir. Okul tesislerinin temizliğinin önemli bir faktördür. Okul yöneticileri, banyoların ne sıklıkta temizlendiğini, sınıflar arasında koridorların nasıl yönetildiğini, okulda hasta bir çocuğu izole etmek için planın ne olduğunu ve çocukların sınıfta boşluk bırakmasını sağlamak için neler yapıldığını size anlatabilmelidir. Birçok okul, velilerin okula gitmeden önce belirti kontrolü yapmasını ister. Bu, çocuğunuzun ateşini ölçmeyi ve boğaz ağrısı veya hapşırma gibi herhangi bir hastalık belirtisini not almayı içerebilir. Şimdi, çocuğunuz herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa, her zamankinden daha fazla evde kalması önemlidir. Çocukların okula hasta gitmemesi bu yıl çok önemli olacak, aynı şey öğretmenler ve sınıftaki diğer insanlar için de geçerli. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, lütfen evde kalın.”

“ÇOCUĞUNUZUN KAYGISINI YÖNETMESİNE YARDIMCI OLUN”

Belli bir aradan sonra okula dönüşün çocuklarda ve ergenlerde kaygıyı tetikleyebildiğine dikkat çeken Klinik Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, çocuklarda görülen sorunları şöyle anlattı:

“Pandemide bazı çocuklar okula geri dönmekten, arkadaşlarının yanında olmaktan veya dışarıda olmaktan korkacaklar, özellikle de güvence sağlayacak bir ebeveyni olmadan. Kaygı ve duygusal olarak yeni norma uyum sağlamayla ilgili artan sorunlar var. Ancak bir çocuğun okula geri dönmesini engelleyen ana faktörler korku ve endişe olmamalıdır. Bunun yerine, ebeveynler şu taktikleri içeren bir başa çıkma planı geliştirebilirler; Çocuğunuzun endişelerini ve korkularını belirlemesine yardımcı olun ve ardından bu sorunları ele almak için çocuğun gelişim düzeyine uygun ve gerçeklere dayalı bilgiler sunun. Çocuğunuza öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin yardım etmek için orada olacağına dair teminat verin. Derin nefes alma, birkaç dakika karalama, belli bir sayıya kadar sayma, en sevdiği bir yer hayâl etme veya ‘Gergin olmak normaldir, ama ben iyiyim ve bunu gün boyu atlatacağım’ gibi kendiyle konuşma tavsiyelerinde bulunabilirsiniz.” 

“GÜVENLİ SOSYALLEŞMEYİ TEŞVİK EDİN”

“Arkadaşlarla hem sanal olarak hem de şahsen bağlantıda kalmanın hayati derecede önemli” diyen Basılgan, tavsiyelerini şu şekilde anlattı:

“Her gün aktif kalarak herkes daha sakin olur ve daha iyi uyuyabilir. Çocuklarınızla yürüyüşe çıkın, saklambaç ya da çocukların hoşuna gidecek sokak oyunları oynayarak onlara katılın. Doğa yürüyüşleri, doğa, bitkiler, hayvanlar ve kuşlar hakkında bilgi vermek için de kullanılabilir. Çocuğun arkadaşları ile küçük gruplar halinde bir araya getirmek hem eğlence sağlayabilir hem de gerginliği azaltabilir. Çocuklar için sosyal temas çok önemli. Diğer çocuklarla bağlantılı gençler daha mutlu, daha az endişeli ve daha çok eğleniyor. Ebeveynler izole olduklarında bile çocukların modern teknolojiyle başkalarına bağlı kalmalarına yardımcı olabilir. Her bir etkileşimin ayrıntılarını bilmenize gerek yok, ancak temalar ve çocuğunuzun iletişim kurduğu kişiler hakkında bir fikriniz olmalı.” 
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İnsanlar her yıl 4,5 trilyon sigara  izmaritini doğaya atıyor. B

Trilyonlarca sigara izmariti nereye gidiyor?

İstanbul'da film gibi uyuşturucu operasyonu

Yıllar sonra ortaya çıktı! İşte utandıran aile fotoğrafları

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı