• $12,7137
  • €14,354
  • 729.441
  • 1811.28
27 Temmuz 2021 Salı 11:57 | Son Güncelleme:

Öğretmenliği bıraktı, hayvancılığa başladı! Babasından kalan araziyle girişimci oldu

Öğretmenliği bıraktı, hayvancılığa başladı! Babasından kalan araziyle girişimci oldu
AA

Samsun'da yaşayan anaokulu öğretmeni Merve Akbulut, mesleğini bırakarak babasının hayali olan hayvancılığa başladı. Babasından kalan çiftlikte hayvancılık işine giren Merve Öğretmen, yüz hayvanla başlayarak ilerleyen süreçte süt ürünlerine de yönelmeyi hedefliyor.

Pandemiden beri mesleğini bırakıp köyüne dönen, tarımla ilgilenen ya da hayvancılığa başlayan girişimcilerin sayısı arttı. Üstelik bu girişimciler arasında kadınların payı büyük. Bu isimlerden biri de Samsun'da öğretmenliği bırakarak hayvancılığa başlayan Merve Akbulut.

AA'da yer alan habere göre Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki anaokulu öğretmeni Merve Akbulut, özel bir okulda sürdürdüğü mesleğini bırakıp babasının hayalini gerçekleştirerek hayvancılığa başladı.

Çocuk Gelişimi Programından mezun olan Akbulut, daha sonra özel bir eğitim kurumunda 2 yıl anaokulu öğretmenliği yaptı.

KARANTİNA SÜRECİNDE HAYVANCILIĞI ARAŞTIRDI

Geçen yıl yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan Akbulut, evde geçirdiği karantina sürecinde hayvancılıkla ilgili araştırma yapmaya başladı.

Araştırmalarının ardından altından kalkabileceğini düşünüp mesleğini bırakan Akbulut, Bafra ilçesinin kırsal Koşu Mahallesi'nde babasından kalan çiftlikte hayvancılık işine yöneldi.

Ağrı'ya gidip 24 büyükbaş hayvan alan ve Bafra'da babadan kalma tesisinde yaklaşık 6 ay önce işe adım atan Akbulut, böylece hayvancılık yapmak için çalışma yürütürken 1,5 yıl önce vefat eden babasının hayallerini gerçeğe dönüştürmüş oldu.

HEDEFİ AÇIK BESİCİLİĞE GEÇEREK İŞİNİ BÜYÜTMEK

Merve Akbulut, hayvancılık yapmaya Kovid-19 sürecinde karar verdiğini söyledi.

Babasının da çiftçi olduğunu belirten Akbulut, "Zaten babamın hayalleri vardı. Ahırımız vardı. 'Bu işi ben yapabilirim' dedim." ifadesini kullandı.

İşe başlamadan önce bir restoranla da et tedariki üzerine anlaşma yaptığını dile getiren Akbulut, "İnternetten araştırdım. Annem en büyük destekçimdi bu süreçte. Annemle baktık, büyüttük. Anlaşma yaptığım restorana et tedarik ediyorum. Açık besiciliğe geçmek istiyorum. Şu an kapalı besicilik yapıyorum. Hatta kendi yemimi kendim üretmek istiyorum. Bu yüzden yem bitkileri yetiştirmeyi düşünüyorum. 10 dönüm arazim var." diye konuştu.

"KÖYDEKİ YAŞAM ÇOK DAHA GÜZEL"

Hayvancılığın yorucu olduğunu ama bunun üstesinden gelinebileceğini vurgulayan Akbulut, şunları kaydetti:

"Sabah erkenden kalkıp hayvanlara ilk öğünlerini veriyoruz. Sonra temizleme işi var. Öğle öğününde yem ve tuzunu veriyorum hayvanların. Veteriner işlemlerimiz oluyor. Ben de kendimi geliştirdim bu konuda. Artık hayvanlarıma iğnelerini vurabiliyorum. Hastalıklarını öğrendim, tedavilerini yapabiliyorum. Açık besiciliğe geçip 100 hayvanla devam etmek istiyorum. İlerleyen süreçte süt ürünlerine girebileceğim hayvanlar da edineceğim."

Kovid-19 sürecinde şehir hayatından sıkıldığını dile getiren Akbulut, "Aslında köydeki yaşam çok daha güzel. Neden kente bu kadar hapsoluyoruz, bilmiyorum. Kesinlikle hayallerimizi ertelememeliyiz. Bu işleri aslında çoğu yerde kadınlar yapıyor ama arka planda kalıyorlar. Pişmanlığım yok, iyi ki bu kararı almışım. Bu işte başarılı olduğuma inanıyorum." dedi.

Kızına yardım eden anne Fatma Akbulut da "Zor ama kendi sevdi, ben de yardım ettim. Başarılı gidiyor. Hayvanlarımız da güzel besi aldılar." ifadesini kullandı.

  • Merve Akbulut
  • öğretmen merve akbulut
  • hayvancılık
  • öğretmenliği bıraktı
  • öğretmen merve bulut
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Akkuyu NGS'de son durum
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Akkuyu NGS'de son durum

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Akkuyu NGS'de son durum

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor