• $8,5532
  • €10,1154
  • 494.23
  • 1349.11
22 Temmuz 2021 Perşembe 16:43 | Son Güncelleme:

Notaları kendi öğrendi orkestrasını kurdu!

Notaları kendi öğrendi orkestrasını kurdu!

Yetenek ve azim imkansızlığı yenebilir mi? Bu sorunun cevabını en iyi veren isimlerden biri kemençe sanatçısı Semih Aytaç. Henüz 11 yaşında bir çocukken kendi imkanlarıyla kemen çalmayı öğrenen Aytaç, birçok insana örnek oluyor. Peki, Semih Aytaç'ın ilham veren hikayesi nasıl başladı?

Keman sanatçısı Semih Aytaç kalbinin sesini dinleyenlerden. Aytaç tüm imkansızlıklarına rağmen kendi çabasıyla notaları öğreniyor. Şimdi ise bir orkestrası olan Semih Aytaç'ın hikayesini bir de kendisinden dinleyelim.

TRT HABER'de yer alan habere göre, henüz 11 yaşında kendi imkanlarıyla kemençe öğrenen Semih Aytaç'ın tek hayali konservatuvarda kemençe bölümünün açılması.

DÜNYANIN İLK KEMENÇE ORKESTRASINI KURDU

Semih Aytaç henüz 11 yaşında kendi imkanlarıyla kemençe çalmayı öğrendi, bunu da yüzlerce gence öğretti. Konservatuvarda okudu, dünyanın ilk kemençe orkestrasını kurdu. Aytaç'ın hayali konservatuvarda kemençe bölümünün açılması.

Semih Aytaç'ın kemençe tutkusu henüz 11 yaşında başladı ancak kurs bulamadı. O da kendi imkanlarıyla öğrendi.

Kemençe sanatçısı Semih Aytaç, bu yolculuğunun başlangıcını, "Kemençeyi kendim öğrenmek durumunda kaldım zorunda kaldım diyebilirim çünkü ustaların yanına gittiğimiz eğitim alacak bir kurs yoktu." diyor.

KULAKTAN KULAĞA YAYILAN BİR YETENEK

Kemençedeki maharetleri kulaktan kulağa yayılınca, öğrenmek isteyenler de Aytaç'ın kapısını çaldı:

"İlk öğrencim yanıma geldi benim ismimi duymuş, 'Abi bana kemençe öğretir misin?' dedi. Ben de o zaman çocukluğuma gittim çünkü o zaman çok büyük bir ihtiyaçtı ben de öğrenmek istiyordum. Öğrenci sayısı arttıkça kendini geliştirmek istedi. Konservatuvara yöneldi. Bir akademik eğitim almak istedim sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazandım." dedi.

HAYALİ KONSERVATUVAR AÇILMASI

Semih Aytaç'ın notalarla dolu hikayesi aslında dünyada yapılan bir ilki de barındırıyor. Aytaç, kendi girişimleriyle bir kemençe orkestrası kurdu, orkestrasıyla birlikte birçok konser verdi. Hayali konservatuvarda kemençe bölümünün açılması. Kemençe Sanatçısı Semih Aytaç'ın bir hayali daha var. O da konservatuvarda kemençe bölümünün açılması.

"Ne yazık ki konservatuvarlarda kemençe bölümü yok bu büyük bir ihtiyaç aslında. Akademik olarak da kemençe bölümü olmalı diye hayallerim var onunla ilgili çalışmalarım devam ediyor." ifadelerini kullandı.

<p>Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinden yapılan bilgilendirmeye göre

Osmaniye'de 4,2'lik deprem

Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Miras Listesi'nde

Bayramda nüfusunun 20 katı ziyaretçiyi ağırladı

TBMM Başkanı Şentop, Pakistan Milli Meclisi Başkanı ile Azerbaycan'a gitti