• $ 6,8158
  • € 7,4344
  • 380.418
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
06 Mart 2020 Cuma 10:58 | Son Güncelleme:

Neden kadınlar daha uzun yaşıyor?

Erkekler mi daha uzun yaşıyor kadınlar mı? Bu soru yıllardır tartışılan popüler konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar kadınların erkeklerden daha uzun yaşayıp yaşamadığını merak ediyor. Bu sorulara yanıt arayan bilim adamlarının araştırmaları sonuç verdi. İşte kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının nedeni...

Kadınların veya erkeklerin yaşama sürelerinin farklı olması sadece Türkiye'de değil dünyadada da merak edilen konuların başında geliyor. Hatta "kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor" algısını birçok yerde duyuyoruz. Peki, gerçekten kadınlar erkeklerden daha mı uzun yaşıyor? Öyleyse neden? Bu sorulara yanıt arayan bilim adamlarının araştırmaları sonuç verdi. Bilim insanlarının Biology Letters dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin kadınlar kadar uzun yaşayamamalarının nedeni XY cinsiyet kromozomu.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

Avustralya’nın Yeni Güney Galler Üniversitesi’nden bilim insanları, Y kromozomlarının organizmayı X kromozomlarındaki zararlı mutasyonlardan koruyamayacağı hipotezini test etmek istedi. Aynı zamanda, cinsiyet kromozomunun ikinci kopyasının DNA değişikliklerini düzeltebildiği ve hatta "zarar gören" çiftinin yerini alabileceği varsayılıyor.

Sputnik'te yer alan habere göre ilim insanları, 229 hayvan türünün erkek ve dişi kromozomların yaşam sürelerini karşılaştırdı. Araştırma ekibinde yer alan Zoe Kirokostas, primatlar, diğer memeliler ve kuşlar dışında, sürüngenler, balıklar, amfibiler, örümcekler, hamam böcekleri, çekirgeler, böcekler, kelebekler ve güvelerin yaşam süreleriyle ilgili verileri incelediklerini söyledi. Araştırma sonucunda, aynı çift kromozomu olan organizmaların ortalama olarak yüzde 17.6 daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. Aynı zamanda, türe bağlı olarak, böyle bir homojen kromozom setinin hem erkek hem de dişi organizmalarda olabileceği belirtildi. Bilim insanları, kadınların XX kromozomlarına sahip olduklarını ve bu nedenle daha uzun yaşadıklarını kaydetti.


Bakan Soylu'yu ağlatan mektup

Bakan Soylu'yu ağlatan mektup

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde bayram sessizliği hakim! İşte sokak ve caddeler...

Fiyatı servet değerinde! Kovanlardan çıkarılmaya başlandı