• $8,5595
  • €10,0746
  • 495.985
  • 1351.59
19 Haziran 2021 Cumartesi 17:45 | Son Güncelleme:

Neden herkes sosyal medya detoksu uygulamaya başladı?

Neden herkes sosyal medya detoksu uygulamaya başladı"

Dijital detoks son yıllarda oldukça popüler oldu. Şahan Gökbakar'dan Margot Robbie'ye kadar birçok ünlü sosyal medya detoksu uyguluyor. Peki, gerçekten işe yarıyor mu? Sosyal medya detoksunun hayata etkilerini, avantajlarını ve dezavantajlarını bir araya getirdik.

Sosyal medya detoksu ünlüler arasında oldukça popüler oldu. Son dönemde Şahan Gökbakar'dan Margot Robbie ve Hailey Bieber'e kadar birçok ünlünün sosyal medya detoksu uyguladığını duyduk. Peki, ama neden? Elimizden düşürmediğimiz telefonlardan uzak durmak için mi yoksa toplumun dayattığı mükemmel olma duygusundan uzaklaşmak için mi?

Akıllı telefonların kullanımının etkisiyle "anı yaşamak" yerine paylaşma içgüdüsünün hayata dair çok sayıda negatif yorumu beraberinde getirmesi dijital detoksları popüler hâle getirdi. Sosyal medya detoksunun stresi azalttığı ve kaygıyı minumuma indirdiği düşünülüyor. Dijital detoksun kişinin kafasını rahatlattığını söyleyenler olduğu gibi aksine bazıları da cihazlardan vazgeçmenin ve ara vermenin strese neden olduğunu belirtiyor.

RUH HÂLİNİ ETKİLİYOR

Sosyal medyanın olmaması telefonların daha az kullanılmasına neden oluyor. Hatta birçok insan telefondan uzak kalmak için sosyal medyayı siliyor. Bu teknolojinin zararlı olduğu bilinci nedeniyle birçok insana faydalı gelebilir. Çünkü sabahtan akşama kadar yanımızdan ayırmadığımız telefonlar uykudan anksiyeteye kadar kişinin ruh hâlini etkiliyor. Hatta bunu ortaya koyan birçok araştırma da bulunuyor.

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

Independent'te yer alan habere göre çoğu araştırma aynı zamanda teknoloji kullanımına ilişkin, kişilerin kendilerini rapor ettiği tahminlere dayanır ki bu genelde gerçeği yansıtmaz ve hatalı bilgi içerebilir. İlginçtir ki bir ekranın önünde geçen zaman, bir uygulama ya da cihaz tarafından otomatik olarak ölçülürken, depresyon ve anksiyete şiddeti toplam akıllı telefon kullanımıyla ilişkili değildir.

Araştırmalar genellikle tüm teknoloji kullanımını eşit olarak ele alma eğilimindedir. Bu eğilim, kullandığımız her tür teknoloji ile farklı bir deneyimimiz olduğu gerçeğini göz ardı eder. Örneğin Instagram'da ekranı amaçsızca kaydırmak, WhatsApp'da sohbet etmek ya da bir fitness takip cihazı kullanmaktan çok daha farklıdır.

İngiltere'de çocuklar üzerinde uzmanlaşmış doktorları temsil eden bir kurum olan Kraliyet Üniversitesi Pediatri ve Çocuk Sağlığı Merkezi (RCPCH), yakın zamanda yaptığı bir açıklamada ekran başında geçirilen sürenin sağlık açısından "zehirleyici" olmadığını ve zararlı olduğuna dair kanıtın abartıldığını vurguladı.

Ancak olumsuz bulgular kamuoyunda daha büyük yer bulmaya devam ediyor ve popüler basında daha sık yer alıyorlar. Bu bazen araştırmanın yalnızca doğrudan "asılsız" medya iddialarına yanıt verdiği bir kısır döngüye dönüşebiliyor. Sonra da sonuçlar daha da endişe verici başlıklar oluşturuyor.

Öte yandan dijital detoksun gerçekten de bir faydası olduğuna dair çok az kanıt var. Var olan şeylerin çoğunluğu bilimsel çalışmalar yerine anekdotlara dayanıyor. Teknolojiyi kullanmayı bırakmanın insanları fiziksel olarak daha aktif olmaya teşvik edebileceği gibi bazı argümanlar mantıklı görünebilir. Ama yine de, bunun gerçekten doğru olduğunu ispat etmiş bir araştırma yok.

  • sosyal medya detoksu
  • dijital detoks
  • sosyal medya detoksu işe yarar mı
  • Margot Robbie
<p>'Bir takım kuruluşlar Türkiye'deki medya kuruluşlarını  fonluyorsa bunun bir bedeli var. Bu kurul

Emin Pazarcı: Dijital vatan tehdit altında

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?