• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
24 Aralık 2020 Perşembe 10:03 | Son Güncelleme:

Mont, şapka ve atkıları ortak kullanmayın

Mont, şapka ve atkıları ortak kullanmayın

Bit özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda sık görülüyor. Bitin saça çok hızlı bulaştığını belirten uzmanlar, mont, şapka veya atkıların ortak kullanımına karşı uyardı.

Bit, çocukları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Bazı ebeveynler bunu fark etmese bile çocuklar, arkadaşlarının bitlendiğini fark etmesinden ve dışlanmaktan korktuğu için bu durumdan psikolojik olarak etkileniyor ve hatta travma yaşayabiliyor. Peki, çocuklarda bit sorunu için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda bitin sık görüldüğünü belirten uzmanlar, şu şekilde bilgi verdi: 

"Bit, saçta yaşayan ve kafa derisindeki kan ile beslenen bir böcek türü. Çok hızlı bulaşan, mont, şapka veya atkılardan da kolaylıkla saça geçebilen bit, saç derisinde 4 haftaya kadar yaşayabiliyor ve günde ortalama 10 tane sirke adı verilen yumurtalarından bırakıyor. Sıklıkla kendini kaşıntıyla belli eden bit sorunu, çocukların psikolojisini de etkiliyor. Çocuk hem kafasında gezinen böcekler olduğu düşüncesiyle korkuyor hem de bitlendiğini duyan arkadaşlarının onunla dalga geçmesinden, dışlanmaktan korkuyor. Ebeveynler, bit sorununa hızlı ve etkili bir çözüm bulunmazsa bu durum çocukta travmaya neden olabiliyor." 
<p>Çevre dediğimiz hadisenin sadece devletlere bırakılamayacağını söyleyen Oğuzhan Bilgin, konuya il

'Çevre, dünya ve tabiat bize emanet olarak bırakıldı'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor