• $7,4451
  • €9,0297
  • 443.9
  • 1560.87
08 Temmuz 2020 Çarşamba 16:54 | Son Güncelleme:

Moda dünyasında 'Dijital Moda Haftası' dönemi! Moda haftaları ne zaman başlıyor?

Moda dünyasında 'Dijital Moda Haftası' dönemi!  Moda haftaları ne zaman başlıyor"

Koronavirüsün moda dünyasında yarattığı ertelemeler "Dijital Moda Haftası" akımını başlattı. Moda dünyasında bir yandan pandemiye karşı tedbirler artarken bir yandan da dijital ortamdaki etkinlikler hareketlendi. Peki, dijital moda haftasında moda devleri neler sundu? Hangi tasarımlar öne çıktı? İşte moda haftası tarihleri ve tüm detaylar...

Dünyanın en büyük defilelerinin yerini artık "Dijital Moda Haftası" almaya başladı. Pandeminden dolayı tedbir alan firmalar olağanüstü tasarımlarını online ortamda paylaştı. 

ALEM Dergisinde yer alan habere göre moda endüstrisinin Çin ayağı pandeminin merkezi olarak sanal defilelere ilk öncülük edenlerden biri. 17 milyona yakın izleyici çeken, tarihte ilk olma özelliği taşıyan Şangay Dijital Moda Haftası’nın beklentiler üstü başarısı Londra Moda Haftası’na da ilham olmuştu.

Haziran ayında dijital olarak gerçekleşen Londra Moda Haftası’nı takiben diğer büyük moda haftaları da normalleşme sürecine katılarak takvimlerini açıkladı. Kimileri yoluna dijital platformlardan devam ederken kimileri de sosyal mesafe kurallarına güvenerek defilelerini fiziksel ortamda sergileyebilecekleri umudunu taşıyor. İşte dünyanın en büyük moda haftalarının son gelişmeleri...

MİLANO MODA HAFTASI

14-17 Temmuz günleri arasında gerçekleşmesi planlanan Milano Moda Haftası, İtalyan moda tasarımcılarını birleştirmeyi ve mesajlarını sanal platformlarda tanıtmayı amaçlayarak yepyeni bir dijital platformda gerçekleşiyor. Ulusal İtalyan Moda Odası Başkanı Carolo Capasa, “Dijital Moda Haftası normal Moda Haftası’ndan biraz daha farklı özelliklere sahip olmaktır. Bu, özellikle dijital dünya için düşündüğümüz bir şey” diyor. Milano Moda Haftası’nın geleneksel haziran takviminin ertelenmesi sonucu platform hem sezon öncesi hem de ana sezon koleksiyonlarını sunmak isteyen tasarımcılara açık olduğunu belirtiyor. Defile 14 Temmuz günü MSGM’nin açılışıyla başlayacak. Ayrıca defilelere ek olarak sanal showroom’lar, paneller gibi canlı etkinlikler de düzenleniyor.

FİZİKSEL DEFİLELER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Carolo Capasa, Dijital Moda Haftaları’nın eylül için sınırlı kapasitede planlanan Moda Haftaları’nın yerini tutamayacağını ve tutmaması gerektiğini vurguluyor. Capasa, “Bu durum, eylül ayında düzenli bir Moda Haftası geçireceğimiz gerçeğini dışlamaz” diyerek ayrıca eylül ayında defile izleyeceğimizin de sinyallerini verdi.

PARİS MODA HAFTASI

Fransız Moda Organizasyonu Kuruluşu ‘Fédération de la Haute Couture et de la Mode’, 9-13 Temmuz günleri arasında gerçekleşecek Paris Moda Haftası Erkek İlkbahar / Yaz 2021 resmi programını açıkladı. Google, Facebook, Youtube, Instagram ve Hylink tarafından desteklenen organizasyondaki etkinlikler canlı yayının ardından video sunumları ile izleyicilere yeniden erişebilme şansı sunuyor. Ayrıca defilelere ek olarak Moda okulu Institut Français de la Mode, katılımcı markalar, tasarımcılar, kültür kurumları, medya firmaları ve diğer kişi ve kurumlarla röportajlar, Zoom toplantıları hazırlayacağını söyledi. Bunlara ek olarak Paris Moda Haftası’nın resmi ortakları tarafından sohbetler ve konserlerin yanı sıra kültürel etkinlikler de düzenleniyor.

“PARİS MODA HAFTASI’NDAN EYLÜL AYI İÇİN SOSYAL MESAFELİ GÖSTERİM SİNYALİ”

Paris Moda Haftası Kadın İlkbahar/Yaz 2021'nin sunumları, dijital platformlardan devam etse de gerekli sosyal mesafe ayarlamaları sağlanırsa fiziksel olarak da gösterilmesi planlanıyor. Defilelerin gösterimi, 28 Eylül – 6 Ekim günleri arasında belirlense de henüz hangi marka ve tasarımcıların katılacağına dair kesin bir bilgi yok.

NEW YORK MODA HAFTASI

Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi CDFA, geçtiğimiz günlerde New York Moda Haftası’nın tüm gösterimlerinin üç güne sığdırılması gerektiğini söylemişti. Yeterli talep aldığı taktirde 14 Eylül-16 Eylül günleri arasında gerçekleşecek izleyicisiz bir defile programına yeşil ışık yakılıyor. CFDA Pazarlama ve Etkinlik Başkan Yardımcısı Mark Beckham, “Şovlar arasında seyahat gereklilikleri olmadığı için aynı miktarda şovu üç güne sığdırabiliriz” diyor. 

<p>Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisindeki Nare karakterine can veriyordu. Atagül diziye veda etti

Neslihan Atagül'den ayrılık kararı... Haftanın Magazin Başlıkları'nda

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycan'da 20 Ocak Katliamı'nın kurbanları yad ediliyor

İran Ordusu, Umman Denizi'nde askeri tatbikat başlattı