• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Mayıs 2020 Cuma 15:00 | Son Güncelleme:

Mide botoksu kilo vermeyi sağlar mı? Mide botoksu nedir?

Mide botoksu kilo vermeyi sağlar mı"  Mide botoksu nedir"
IHA

Mide botoksu kilo vermeyi sağlar mı? sorusunun cevabı merak ediliyor. Uzmanlar, mide botoksunun obezite tedavisinde başarısız olduğu şimdiye kadar yapılmış olan bilimsel yayınlarda kanıtlandığını belirtti. İşte mide botoksu hakkında merak edilenler...

Mide botoksu nedir? Mide botoksu kilo vermeyi sağlar mı? gibi soruların cevabı araştırılan konular arasında yer alıyor. Mide botoksunun obezite tedavisinde başarısızlığı net olarak kanıtlanmış bir yöntem olduğunu belirten uzmanlar mide botoksu ile zayıflamanın mümkün olmadığını söyledi.  

İHA'ya açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Recep Aktimur, mide botoksu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Doç. Dr. Recep Aktimur, sosyal medyada görülen, reklamında tanınan bir ünlünün yer aldığı zayıflama ürünler bilimsel olarak ne kadar sağlam kanıtlara sahipse mide botoksunun da ancak o kadar başarılı olabileceğini söyledi.

REKLAMLARA DİKKAT!

Aktimur, “Hatta bahsettiğimiz ürünler daha bile şanslı diyebiliriz, en azından onların bu iddialarını karşılayamadığı bilimsel yayınlar tarafından kanıtlanmış değil. Diğer yandan, mide botoksunun obezite tedavisinde başarısız olduğu şimdiye kadar yapılmış olan bilimsel yayınlarda kanıtlanmış durumda. Ne yani, kral çıplak mı? Ne yazık ki öyle. Halbuki ne kadar da güzel reklam yapılır ne kadar da güzel anlatılırdı değil mi, gerçi zaten bunu hepiniz biliyorsunuz, çok güzel anlatılıyor.” diye konuştu.

Mide botoksunun bir tedavi değil, endoskopi ile uygulanan bir işlem olduğunu belirten Doç. Dr. Recep Aktimur, başka merkezlerde mide botoksu yaptıranları başarı elde edemedikleri mide botoksu işlemlerinden sonra sıkça ameliyat ettiğini belirtti.

Reklamların evrilmesine de dikkat çeken Doç. Dr. Recep Aktimur; "Önceleri ameliyata gerek olmadan 15 dakikalık bir işlemle zayıflayabilirsiniz’ diye ortaya çıkan reklamlar şu anda işlem sonrası yakın diyetisyen ve psikolog desteği içermekte olduğunu belirtti. Yani aslında amaç plasebo, diyetisyen ve psikolog gibi motive edici etmenlerle kilo vermeye yatkın insanlarda sağlanabilecek kilo kaybını elde etmek ve masanın kırık bacaklarını destekleyip ayakta tutmaya çalışmak. Tabii bu noktada şu soru akla gelebilir, mide botoksunun zararı var mı, zararı yoksa yaptırıp denemekten zarar gelmez.. Mide botoksu uygulamasının zararlı olduğunu söylememiz adil olmayacak ama, size zarar vermeyen ancak işinize de yaramayan bir ürün alırken para vermenin mantıklı olduğunu düşündüğünüzü de sanmıyorum.”

<p>İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarındaki 6,6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesinde yıkılan

Halim Sarı 26 saat sonra enkazdan kurtarıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ege Denizi'nde meydana gelen deprem Sisam Adası'nda hasara yol açtı

Ünlülerden İzmir depremi paylaşımları: Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız