• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
27 Nisan 2020 Pazartesi 12:42 | Son Güncelleme:

Meyan şerbeti nasıl hazırlanır? Meyan şerbeti tarifi ve malzemeleri

Meyan şerbeti nasıl hazırlanır"  Meyan şerbeti tarifi ve malzemeleri
AA

Meyan şerbeti nasıl yapılır? Meyan şerbeti neye iyi geliyor? gibi soruların cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Osmanlı mutfağının vazgeçilmez içeceklerinden biri olan meyan şerbeti, Ramazanda tercih edilen içeceklerden biridir. Sağlık açısından da faydalı olan meyan bitkisi, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. İşte size meyan bitkisinin faydaları ve meyan şerbeti tarifi...

Meyan şerbetinin tarifi merak ediliyor. Osmanlı mutfağının vazgeçilmez içeceklerinden meyan şerbeti, ramazan sofraları için iyi bir alternatif. Sağlık açısından da faydalı olan meyan bitkisi, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Meyan bitkisinin faydalarını ve meyan şerbetinin hazırlanışını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Satıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meyan bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtti.

Meyan bitkisinin faydalarına ilişkin Prof. Dr. Satıl, "Bitki köklerinin göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü, öksürük kesici, nezle ve bronşit gibi hastalıklara karşı şifalı özellikleri vardır. Solunum yollarındaki mukozaya koruyucu etkiye sahip. Boğaz ağrılarına da iyi gelmekte." dedi. Satıl, meyandan şerbet, pastil ve bal elde edildiğini ifade etti.

Meyan kökünün antiviral ve antimikrobiyal aktivitelerine dair birçok bilimsel çalışma yapıldığını anlatan Fatih Satıl, "Özellikle meyan kökü kaynaklı bileşiklerin, influenza, hepatit, suçiçeği, HIV, herpes tipi bir dizi virüse karşı antiviral etkiye sahip birçok bilimsel makale bulunmaktadır. Meyan şerbeti, özellikle ramazanda susuzluk çekilen dönemde ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisinin yanında halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda da etkili olan bir içecektir." diye konuştu.

MEYAN ŞERBETİ NASIL HAZIRLANIR?

Prof. Dr. Satıl, meyan kökünün fazla miktarda kullanılmasının ise vücuda zararı olduğu uyarısında bulundu.

Özellikle hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, kalp damar bozuklukları gibi şikayetleri olanların meyan bitkisinden uzak durması gerektiğine işaret eden Satıl, meyan şerbetini şöyle tarif etti:

"100 gram yani yaklaşık bir avuç meyan kökü, 3 litre su ile hazırlanabilir. Öncelikle meyan köklerini iyice yıkıyoruz, temizliyoruz. Sonra tencerenin içine boşaltıyoruz ve bunu bir gece beklemeye bırakıyoruz ama bunu hemen içeceğim derseniz bekleme süresini 1,5-2 saate kadar indirebilirsiniz. Bekleme süresi bittikten sonra meyanı bir süzgeç yardımı ile tencereden çıkartıyoruz. Sıvıyı bir tülbent ile süzüyoruz. Bu şekilde süzdükten sonra içeceğimiz bu şerbetimizi şişelere doldurup buzdolabında saklayarak soğuk halde içmeye hazır hale getirebiliriz."


<p>Öğretmenler Günü'nde öğretmenleri hedef alarak bir skandala imza atan CHP Genel Başkanı Kemal Kıl

'Sizin Türkiye Cumhuriyeti'yle bir kavganız mı var?'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları ve özellikleri

İşte 2020 yılının en iyi 10 filmi...