• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Ağustos 2020 Perşembe 09:45 | Son Güncelleme:

Mesane kanseri erkeklerde daha sık görülüyor! Mesane kanseri belirtileri nelerdir?

Mesane kanseri erkeklerde daha sık görülüyor! Mesane kanseri belirtileri nelerdir"
DHA

Türkiye'de, en sık görülen kanser türü bakımından neredeyse ilk sırada olan mesane kanserinin kadınlara oranla, erkeklerde 3 kat daha fazla görüldüğü belirtiliyor. Mesane kanserinin çocukluk dahil her yaşta görülebileceğine dikkat çeken uzmanlar, mesane kanserinin nedenlerini anlattı.

Mesane kanseri nedenleri vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Mesane kanseri, böbreklerden başlayarak idrar yolları boyunca ortaya çıkan kanserler arasında sık karşılaşılan kanser türüdür. Türkiye'de, en sık görülen kanser türü bakımından neredeyse ilk sırada olan mesane kanserinin kadınlara oranla, erkeklerde 3 kat daha fazla görüldüğünü söyleyen Üroloji uzmanı Doç.Dr. Serdar Aykan, mesane kanseri belirtileri hakkında bilgi verdi.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Üroloji uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan, mesane kanserinin erkeklerde prostat, akciğer ve kalın barsak kanserlerinden sonra dördüncü sıklıkta görülen kanser türü olduğunu söyledi. Görülme sıklığının yaşla orantılı olarak arttığını, orta ve ileri yaş hastalığı olduğunu ifade eden Aykan, mesane kanserinin çocukluk dahil her yaşta görülebileceğine dikkat çekti.

MESANE KANSERİNİN NEDENLERİ

Kanserin yayılımının yüzde 85 oranında sadece mesaneyle sınırlı kaldığını söyleyen Üroloji uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan, çevresel karsinojenlere maruz kalmanın mesane kanseri gelişiminde çok etkili olduğunun altını çizdi. 

Kişinin sigara kullanması hem mesane tümörünün oluşumunda hem de tekrarlanmasında çok etkili olduğunu belirterek, özellikle plastik ve lastik sanayii, baca temizlemelerinde çalışan orta yaş erkek çalışanların, mesane kanserinde risk altında olduğunu ifade eden Doç.Dr. Aykan şu bilgileri paylaştı:

“Mesane kanseri riskine bağlı kimyasallar arasında arsenik ve boya, kauçuk, deri, tekstil ve boya ürünlerinin imalatında kullanılan kimyasallar bulunuyor. Sigara kullanımı, önceden kanser tedavisi geçirmiş olmak, kronik mesane iltihabı, kişisel veya ailevi kanser geçmişi mesane kanserini tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Tanısı oldukça basit olan mesane tümörü hastalığının erken teşhisi hayat kurtarmaktadır. Kişide belirtilerinden en az birinin olması hastalığın araştırılması için yeterlidir.” 

“EN SIK GÖRÜLEN KANSER TİPİ”

Mesane kanserinin, Amerika Birleşik Devletlerinde dördüncü, Avrupa'da ise beşinci sıklıkta görülen kanser çeşidi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Serdar Aykan, “Amerika’da prostat kanserinden sonra en sık görülen ikinci genitoüriner sistem kanser, ülkemizde ise sıklık bakımından neredeyse ilk sırada olan kanser türüdür.” dedi.

MESANE KANSERİ BELİRTİLERİ

Mesanede 3 farklı kanser tipinin gelişebildiğinin altını çizen Doç. Dr. Serdar Aykan, en sık görülen belirtilerini şu şekilde sıraladı:

"İdrarda kan görülmesi, idrarda ağrısız pıhtılı kanama, idrara sıkışma hissi, sık tuvalete gitme ihtiyacı, idrarın tam boşaltılamaması ve bunun için ıkınma ihtiyacının görülmesi, idrar yaparken ağrılı bir tablo görülmesi, halsizlik ve yorgunluk, kilo kaybı, kemik ağıları, sırt ve baş ağrıları, kanlı balgam, sarılık.”
Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

S-400'ler test edildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Aşk, iş ve para konularında 24 Ekim 2020 günlük burç yorumları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları