• $7,9444
  • €9,3982
  • 486.655
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Haziran 2020 Perşembe 17:55 | Son Güncelleme:

Menopoz sonrası kanser riskine dikkat! Menopoz sonrası kanama ne anlama geliyor?

Menopoz sonrası kanser riskine dikkat!  Menopoz sonrası kanama ne anlama geliyor"
IHA

Menopoz sonrası oluşan kanamaların ne anlama geldiği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bu durumun kanser hastalığının habercisi olabileceği konusunda uyaran uzmanlar, menopoza giren kadınlar için tavsiyelerde bulundu. İşte menopoz dönemiyle alakalı merak edilenler...

Kadınların hayatında önemli bir dönüm noktası olan menopozun evreleri sağlığı etkiliyor. Menopozun 40’lı ve 50’li yaşlarda görülebileceğini belirten uzmanlar, menopoz sonrası kanamanın kanser hastalığın habercisi olabileceği konusunda uyardı.

Menopoza giren kadınlarda, vajinal kanamanın tekrar görülmesinin normal olmadığının ve hastalık habercisi olabileceğinin altını çizen Dr. Kemal Uğurbil, "Bir yıl boyunca hiç kanaması olmayan bir kadının kanaması gelişirse mutlaka bir doktora başvurmalıdır." dedi.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Uğurbil, şu şekilde konuştu:

"Bu kanamalarda kanserden şüpheleniyoruz. Böyle bir durumda öncelikle kanamanın nereden geldiği inceleriz. Rahim ağzından mı, rahmin içinden mi geldiğine bakılır ve ultrasonla da tarama yapılır. Bu vakalarda en önemlisi ‘endometrium kalınlaşması’ dediğimiz rahim duvarı kalınlaşmasıdır. Bunun tespiti için ise hastadan mutlaka biyopsi istenmelidir." 

HASTALIĞIN TEDAVİ SÜRECİ NASIL?

Hastalığın tedavi sürecinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini anlatan Dr. Uğurbil, şunları söyledi:

"Öncelikle hastadan smear alınır. Rahim ağzında bir şey yoksa rahmin içi incelenir. Yumurtalıklarda bir kistik oluşum var mı, tümör var mı ya da rahim içinde kalınlaşma var mı diye bakılır. Eğer rahim içi kalınlık artıyorsa biyopsi yapılır. Biyopsinin yapılma amacı da hastanın kanser olup, olmadığını görmektir. Menopozdan sonraki kanamalarda kanser riski her zaman vardır. Endometrium kanseri, en büyük kanama nedenidir ve bu kanser türü erken evrede yakalanırsa tedaviye cevap veren, sadece ufak bir ameliyat vasıtasıyla, rahmin alınmasıyla bile tedavi edilmiş sayılabilen bir kanser türüdür."

OBEZİTE VE SİGARA TETİKLİYOR

Endometrium kanseri riskinin her kadında olabileceğini dile getiren Dr. Uğurbil, "Maalesef kadınlarda üreme organları kanser riski yüksek olan organlardır. Obezite ve sigara kullanımında bu riski artırır.” şeklinde konuştu.

Dr. Uğurbil, son olarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazen kanamalarını, ‘günlük bir kanama’ ya da ’2 günde geçti’ diyerek saklayan hastalar var; ama bu kanamalar çok ciddi belirtilerdir. Bu aşamada mutlaka bir tıbbi desteğe ihtiyaç vardır. ’Yaşlandım, menopoza girdim’ şeklindeki bir düşünce doğru değildir. Belirtileri çok dikkatli takip etmek ve en az yılda iki defa kadın doğum uzmanına kontrolüne gitmek gerekir. Kadınlarda yaş arttıkça, kanser riski de artmaktadır."
<p>ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Türk işadamı Emrah Arslan, Ermenilerin Route-17 isimli otoy

ABD'de Türk vatandaşı, Ermenilerin astığı afişi polise şikayet etti: Ya bunu kaldırın ya da ben de pankart asayım

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

23 Ekim Cuma günü burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları

Otomobil markalarının amblemlerinin gizli anlamları