• $7,5575
  • €8,9826
  • 473.93
  • 1111.96
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ağustos 2020 Cuma 10:37 | Son Güncelleme:

Maskenin yanlış kullanılması sivilceye neden oluyor! İşte cildi korumanın püf noktaları

Maskenin yanlış kullanılması sivilceye neden oluyor! İşte cildi korumanın püf noktaları
DHA

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken maske kullanımının önemi her geçen gün artıyor. Maske kullanırken sivilce oluşmasını önlemek için cildin nemlendirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, maskenin sık sık değiştirilmesini önerdi. İşte maskeyle cildi korumanın püf noktaları...

Maske kullanırken cildi korumak büyük bir öneme sahip. Terleme, kaşıntı, kızarıklık ve sivilce gibi cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Bu duruma karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, cildi korumanın püf noktalarını anlattı. İşte maskeden dolayı sivilce oluşmaması için yapılması gerekenler...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Güzellik Koçu Aylin Çetinkaya, “Cildinizi düzenli olarak nemlendirin, sivilce oluşmasını önlemek için cildinizi temiz tutun ve uzun süre maske kullanıyorsanız, maskeyi sık sık değiştirin.” dedi.

Maske kullanımının, korunma tedbirleri arasında ilk sırada yer aldığını vurgulayan Çetinkaya, kullanılan maskenin yüze uygun şekilde takılması gerektiğini aktardı. Çetinkaya, “Burun ve ağız kısmını tam kapatmalıyız, maske çok sıkı veya gevşek olmamalı” diye konuştu.

“BOL BOL SU İÇİN”

Ellerin sık sık yıkanmasını öneren Çetinkaya, yoğun dezenfektan ve kolonya kullanımının cildin doğal yapısını bozacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bu süreçte panik ve endişeye bağlı olarak stres geliştiği için cilt sorunları ortaya çıkabilir. Kaşıntı, terleme, yüzde kızarma ve maske kullanımı nedeniyle sivilce gibi problemler gelişebilir. Sivilce oluşumunu önlemek için hijyene dikkat etmek gerekiyor.” 

Maske takarken nem ve havasız ortamdan kaynaklı ciltte yağlanmanın artacağını söyleyen Çetinkaya, “Uzun süre kullanılan maskeleri sık sık değiştirin. Bol bol su için, elleri her yıkamadan sonra nemlendirin. Su ve sabun yoksa dezenfektan ile kolonya ile temizlik yapıldıktan sonra el kremi kullanın.” dedi.

“CİLDİ NEMLENDİRİN”

Maskeyi takarken ve çıkarırken ellerin temiz olmasına dikkat edilmesini öneren Çetinkaya, “Maske kullanırken cilt temizliğine özen gösterin. Sabah ve akşam yatmadan cildi temizledikten sonra su bazlı bir nemlendiriciyle nemlendirin, deriyi kurutmamak için sıcak değil ılık suyla duş alın.” diye konuştu.

YOĞUN MAKYAJDAN KAÇININ

Yoğun makyaj yapmaktan özellikle yaz aylarında kaçınmak gerektiğini belirten Çetinkaya, “Yoğun fondöten kullanmak yerine daha ince yapıda fondöten veya güneş koruyucular tercih edebilirsiniz. Aşırı acılı, baharatlı ve sıcak içeceklerden uzak durun. Uzmana danışarak krem, güneş koruyucu ve eczane ürünleri kullanın.” dedi.

<p>Editör: Eda Cabul</p>

ABD seçimleri gerçeği yansıtmayacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Batık Şehir'de depremden dolayı oluşan tahribat ilk defa görüntülendi

Hasta koronavirüs kaptığını öğrenmeden filyasyon ekibi devreye giriyor