• $7,8567
  • €9,4704
  • 458.477
  • 1325.29
14 Kasım 2020 Cumartesi 12:03 | Son Güncelleme:

Mantar zehirlenmesinde ilk belirtiler: İshal, bulantı ve kusma

Mantar zehirlenmesinde ilk belirtiler: İshal, bulantı ve kusma
IHA

Kış aylarında mantar zehirlenmelerine dikkat çeken uzmanlar, mantarların muhafaza edilmesi ve toplanması konusunda uyardı. Mantar zehirlenmesiyle ilgili detaylar haberimizde...

Mantar toplamak bazıları için vazgeçilmez olsa da bu durum zehirlenmelere davetiye çıkarıyor. Özellikle kış aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını belirten Öğretim Görevlisi Dr. Ayşe Ayyıldız, vatandaşları bilmedikleri mantarları tüketmemeleri konusunda uyardı.

İHA'da yer alan habere göre Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Yoğun Bakım Bilim Dalı Yan Dal Öğretim Görevlisi Dr. Ayşe Ayyıldız, kırsal alanlarda üreyen mantarların toplanıp yenilmesinin zehirlenmelere yol açtığını söyledi.

“EN FAZLA ZEHİRLENME DOĞADA TOPLANAN MANTARLARDAN GERÇEKLEŞİYOR”

Her mantarın yenilmemesi gerektiğinin altını çizen Ayyıldız, tedbirli olmak açısından sadece kültür mantarlarının tüketilmesinin uygun olacağını ifade etti.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ayşe Ayyıldız, kültür mantarlarının uygun koşullarda saklanmamasının da zehirlenmelere yol açabileceğini belirtti.

Zehirlenme semptomlarının 2-6 saat içerisinde kendini gösterdiğini aktaran Ayyıldız, mantar zehirlenmesinde belirtileri şu şekilde anlattı:

“Özellikle bu 2 hafta içerisinde çok fazla vaka takip ettik. Mantar zehirlenmeleri, bitki kaynaklı zehirlenmeler içerisinde en sık görülen tip. Bunlardan en fazla olanı da doğada toplanan mantarlar nedeniyle gerçekleşiyor. Nadir olarak da kültür mantarlarının uygun koşullarda saklanamaması nedenli vakalar görüyoruz ve bu durum, kültür mantarlarının plastik torbalar içerisinde uzun süreli saklanmasından kaynaklanıyor. Genellikle 2-6 saat içerisinde semptomlar kendilerini gösteriyor. Bu semptomlardan; ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ilerleyen dönemlerde karaciğer yetmezliği ile komaya kadar ilerleyebilen, hatta ölümle sonuçlanabilen tablolar önümüze çıkıyor.” 

“TOPLANMIŞ MANTARLARIN TÜKETİLMESİNİ KESİNLİKLE ÖNERMİYORUZ”

Toplumda mantar tüketimiyle ilgili çok fazla doğru bilinen yanlış olduğunu belirten Dr. Ayyıldız, mantarla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında şu şekilde konuştu:

"Halk arasında çok önemli olan ve yanlış bilinen durumlar var. Mantarın pişirilerek yenildiği zaman zehirli olmayacağı, yanında yoğurtla tüketildiği zaman zehirli olmayacağı kanıları yanlış. Zehirli mantar her koşulda zehirlidir. Bu sebeple toplanmış mantarların tüketilmesini kesinlikle önermiyoruz, kültür mantarlarının tüketilmesini öneriyoruz. Bunu da uygun koşullarda saklandığında tüketilmesini öneriyoruz.” 
Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

CHP'nin Katar sorunu ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Urfa Kalesi gün yüzüne çıkarılıyor

Belirtilerine göre kanser türleri