• $7,4043
  • €8,9853
  • 441.231
  • 1533.68
26 Aralık 2020 Cumartesi 12:09 | Son Güncelleme:

Lezzetiyle diğerlerinden farklı olan çekişte zeytininin yağı tescillendi

Lezzetiyle diğerlerinden farklı olan çekişte zeytininin yağı tescillendi
AA

Ege'nin geç olgunlaşan "çekişte zeytini"nin yağı tescillendi. Bozdağ eteklerinde yetişen çekişte zeytini, kıraç arazide yetişiyor, iriliği ve aromasıyla diğer zeytin türlerinden ayrılıyor.

Ege'nin lezzetine doyum olmayan zeytinleri hem ekonomiye getiri sağlıyor hem de sofralarımıza lezzet katıyor. İzmir'in Ödemiş ilçesinde yetişen ve geç olgunlaşan "çekişte zeytini"nin yağına Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) coğrafi işaret tescil belgesi verildi. 

Bozdağ eteklerinde kıraç arazide yetişen, iriliği ve aromasıyla diğer zeytin türlerinden ayrılan çekişte zeytininin erken hasadı aralık ayının başında, "çakır hasadı" olarak anılan ikinci hasadı ise zeytinin yeşilden pembeye döndüğü yılbaşında yapılıyor. 

Soğuk sıkımla elde edilen çekişte zeytinyağına, Ödemiş Ticaret Odasının başvurusuyla coğrafi işaret tescil belgesi verildi. 

"ZEYTİNYAĞI TADIMCILARININ VAZGEÇİLMEZİ"

AA'ya açıklamalarda bulunan Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, yaklaşık 3 sene önce coğrafi işaret alabilmek için başvuru yaptıklarını, bu süreçte konunun hakimi kişilerle bir kurul oluşturduklarını anlattı.

Çekişte zeytinyağının çok özel olduğunu aktaran Eriş, "Bu zeytin çeşidi, geç olgunlaşması nedeniyle meyvemsi aromatik tadı çok fazladır. Bu aromatik tat, yoğun bir biçimde hissedilir. Zeytinyağı tadımcılarının vazgeçilmezidir." dedi.

KIRAÇ ALANLARDA YETİŞEN DAYANIKLI BİR ÜRÜN

Demircili Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Coşkun da çekişte zeytininin ilçede çok talep gördüğünü ifade etti. Bu zeytin türünün 1500 yıldır Ödemiş ve çevresinde yetiştiğini dile getiren Coşkun, "Kıraç alanlarda dayanıklı bir ürün. Ayrıca aroma yönünden en zengin çeşit. Bunun yağı da ayrı bir lezzetli. Bizler evlerimizde çok sık kullanıyoruz. Maalesef bu ürünü tanıtamadık ama bundan sonra tanınacaktır." diye konuştu.

<p>EGE'DE TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ÇOK AÇIKTIR'</p><p>'Adına Egeler denilen, aslında bizim Adala

'Ege'de Türkiye'nin haklılığı çok açıktır'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karlı kış günlerinde ''Van usulü beyzbol'' oynayarak eğleniyorlar

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...