• $7,95
  • €9,3878
  • 487.103
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 17:17 | Son Güncelleme:

Kurban eti için kolay kesim yöntemleri! Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban eti için kolay kesim yöntemleri! Kurban eti nasıl saklanır"
IHA

"Kurban eti nasıl saklanır?" sorusunun cevabı Kurban Bayramı'na günler kala araştırılıyor. Etlerin serin bir yerde 5-6 saat dinlendirildikten sonra tüketim amacına göre sınıflandırılarak saklanması gerektiğini söyleyen uzmanlar, kolay kesim yöntemlerini anlattı.

Kurban Bayramı nedeniyle kolay et kesimi, etin saklanması ve parçalanması konuları araştırılıyor. En kolay kesim önerileri, sağlıklı et parçalama tekniklerini bir araya getirdik. İşte "Kurban eti nasıl saklanır?" sorusunun cevabı ve etle ilgili tüm detaylar...

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, kurbanlık hayvanların eziyet edilmeden kesilmesi, etlerin serin bir yerde 5-6 saat dinlendirildikten sonra tüketim amacına göre sınıflandırılarak saklanması gerektiğini söyledi. Sağlam, kurbanla ilgili kesimden etlerin muhafaza edilmesine kadar tüm detayları anlattı.

EN KOLAY KESİM NASIL YAPILIR?

Kurban etinin nasıl parçalanması gerektiğini anlatan Sağlam, şöyle devam etti: 

“Önce baş ve ayaklar ayrılmalıdır. Büyükbaşlarda derinin yüzülme hatları çizilerek kesilmeli, bacakların iç tarafında ve daha sonra da karnın orta hattından bu kesik hatları birleştirilmelidir. Derinin düzgün ve hasarsız yüzülmesine dikkat edilmeli, yüzme işlemine önce bacaklardan başlanmalı, sonra varsa yüzme makinesi ile, yoksa bıçakla sürdürülmelidir. Yüzme bıçakları sivri uçlu olmamalı, küt ve kavisli olmalıdır. Yüzme sırasında derinin kıllı, kirli dış yüzeyi ve kesicinin deriyi tutan kirli eli ete değmemelidir. Deri üzerinde yağ ve et parçaları kalmamasına özen gösterilmelidir. Koyun ve keçilerin derileri tulum çıkarılmalıdır. Bunun kolaylıkla yapılması için deri altına hava verilerek hayvan şişirilmelidir.”

İŞKEMBE İÇİN ETE DİKKAT!

İşkembe ve bağırsakların et kalitesini olumsuz etkilememesi, mikropların bulaşmasını ve gelişmesini önlemek için yarım saatten fazla bekletilmeden çıkarılması gerektiğini ifade eden İbrahim Sağlam, 

“Bunların çıkarılma işlemi sırasında delinmemesine ve içeriğin ete bulaşmamasına özen gösterilmelidir. İstemeden bir bulaşma olursa hemen temiz su ile yıkanmalıdır. İçerikleri kesim yerinden ayrı bir yerde poşet, çöp bidonu, konteyner veya çukurlara boşaltılmalı, çevre kirletilmemelidir. İç organlar dikkatli bir şekilde çıkarılmalı, normal görünümde olup olmadıklarına dikkat edilmelidir. Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist hidatik riskine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli, hayvanların çıkaramayacağı derinlikte çukurlara gömülerek bertaraf edilmelidir. Kesilen hayvanın karkas etinde ve iç organlarında şüpheli bir durumla karşılaşıldığında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerine başvurulmalıdır.” 

TEMİZLİK İÇİN KİMYASAL MADDE KULLANMAYIN!

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etlerin, sıcak ve taze olduğu için 14 derece gibi serin bir yerde 5- 6 saat dinlendirilmesi ve daha sonra tüketim amacına göre sınıflandırılması gerektiğini dile getiren Müdür Sağlam, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Kıymalık, kızartma ve haşlamalık etler ayrılmalıdır. Kullanım miktarlarına göre ambalajlanmalı ve +4 derecede soğutulmalıdır. 

Sıcak etler oda sıcaklığında dinlendirilmeden soğutucuya konursa, etlerdeki kasılmadan dolayı iç ısı yeterince düşmez ve et sıcak kalır; birkaç gün sonra kaba etler içlerinden bozulmaya başlar. Bu şekilde yeşillenip kokuşan etler tüketilmemelidir. 

Etler 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmalıdır. 

Olgunlaşmamış etler zor işlenir, iyi pişmez, sert ve lezzeti azdır. 

Olgunlaşmış etler daha kolay işlenir, kolay pişer, gevrek ve lezzetlidir. 

Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra -18 derecede 6 ay kadar saklanabilir. 

Etler tuzla salamura edilerek de saklanabilir. 

Tuz etlerin uzun süre bozulmasını önler. Etlerin diğer bir saklama şekli de kavurma yapmaktır. 

Kavurma yapılan etler uygun şartlarda bir yıl kadar saklanabilir. 

Etlerin daha uzun süre saklanması bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına neden olur. 

İşkembe ve bağırsaklar çok iyi temizlendikten sonra değerlendirilmelidir. 

Temizlik için sağlığa zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.” 

Sakatatların -çok çabuk bozulduğu için- kısa sürede tüketilmesi tavsiyesinde bulunan Sağlam, şunları söyledi:

“Kullanılan ambalaj malzemeleri ve kaplar gıdalara uygun olmalıdır. Bu malzemeler gıdalar için üretilmiş olmalı, zararlı kimyasal maddeler içermemeli, bu kaplarla zararlı maddelerin koku ve kalıntısı etlere geçmemelidir. Aksi takdirde ciddi zehirlenmeler ve sağlık problemleri ortaya çıkar. Özellikle sanayide kullanılan kimyasal madde, ilaç, boya gibi maddeler için kullanılan bidon ve varillerin et ve gıdalar için kullanılması insan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır. Kesim sonrası elde edilen deri 1-2 saat dinlendirildikten sonra tuzlanmalıdır. Dinlendirme esnasında derideki fazla su ve kan sızar. Böylece bozulma riski azalır. Dinlendirmeden sonra derinin yarısı veya üçte biri kadar ağırlıkta, tercihen taneleri mercimek büyüklüğünde kaya tuzu ile tuzlanır.”

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatandaşlarımız Kurban Bayramı süresince uygun olmayan şartlarda ve izinsiz olarak kıyma çekimi yapan işletmeleri 05011740174 WhatsApp hattına, 174 Alo Gıda telefonla ihbar hattımıza ya da İl Müdürlüğümüzün 0362 2313700 numaralı telefon hattına bildirebilirler.”
<p>ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Türk işadamı Emrah Arslan, Ermenilerin Route-17 isimli otoy

ABD'de Türk vatandaşı, Ermenilerin astığı afişi polise şikayet etti: Ya bunu kaldırın ya da ben de pankart asayım

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1795 yılından beri kazılan çukurun sırrı ne?

Eski malzemeleri bir kaç değişiklikle bakın ne hale getiriyor