• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Temmuz 2020 Pazartesi 18:13 | Son Güncelleme:

Kurban Bayramı öncesi lezzetli et pişirmenin püf noktaları? Kurban eti nasıl pişirilir?

Kurban Bayramı öncesi lezzetli et pişirmenin püf noktaları" Kurban eti nasıl pişirilir"
IHA

Kurban Bayramı öncesi eti pişirmenin püf noktaları merak ediliyor. Bayramda kavurma, ızgara veya haşlama başlıca pişirme tercihleri arasında yer alıyor. Peki, sağlıklı ve lezzetli et pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Kurban Bayramı hazırlıkları başladı. Bir yandan bayram ibadetini yerine getirmenin heyecanı yaşanırken bir yandan da kurban etini pişirmenin püf noktaları merak ediliyor. Birçok insan arama motorlarında "Kurban eti nasıl pişirilir?" diye araştırıyor. Bizler de hem sağlıklı hem de lezzetli bir bayram geçirmeniz için uzmanından sağlıklı ve lezzetli bir et pişirmenin püf noktalarına haberimizde yer verdik.

İHA'ya açıklamalarda bulunan İşletmeci Servet Keskin, kurban etini ızgarada hazırlamanın püf noktalarını sıraladı. Et tüketiminin en çok arttığı dönemlerin başında gelen bu bayramda ise kavurma, ızgara veya haşlama olarak tercih edilen etlerin doğru bir şekilde hazırlanması büyük önem taşıyor. 

“MÜMKÜN OLDUĞUNCA PARÇALATMASINLAR”

Lezzetli bir et için ilk aşamanın kasaplar olduğunu ifade eden Servet Keskin, eti mümkün olduğunca parçalatmadan kasaplara götürülmesinin önemli olduğunu belirtti. 

Keskin, etin bölgelere göre burada parçalara ayrılmasının eti daha kaliteli yapacağını vurgulayarak şu şekilde konuştu:

“Tüketiciler genellikle kuzu ve dana olarak kurban alıyor. Öncelikle kuzuyu kestirdikten sonra mümkün olduğunca parçalatmasınlar. Bütün olarak büyük bir poşete bile sığar. Önceden kasap ile anlaşsınlar ki et daha güzel işlensin. Çünkü kasaplar profesyonel insanlar. Et parçalandıkça değeri düşer. Parçalandığı zaman artık pirzolasını, kül bastısını ayıramazsınız hepsi kavurmalık olur. Kavurmalık et ile pirzola arasında neredeyse iki katı fiyat farkı var. Onun için parçalatmadan götürürlerse et çok daha kaliteli olur.” 

“ETLERİN DÖVÜLMESİ YANLIŞ”

Halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan birisinin etleri dövmek olduğunu belirten Servet Keskin, “Halk arasında etin yumuşak olması için et dövülür diye bir şey var. Bu bir yanlış. Çünkü etler dövülmez. Bizde güzeller dövülmez denir. Onun için kesinlikle etlerimizi dövmeyiz.” ifadelerini kullandı.

“İKİNCİ GÜN TÜKETİLMESİNİN TARAFTARIYIZ"

Etlerin ilk gün kas pozisyonunda olduğunu ve 12 saat geçtikten sonra et vasfını aldığını ifade eden Servet Keskin, ikinci gün tüketilmesini tavsiye ettiklerini söyledi. Keskin, “Etleri ince ince doğradıktan sonra güzelce yağlıyoruz. Sonra ızgaraya atıyoruz. Eti ikinci gün yemek daha makbuldür. Çünkü et ilk gün kas pozisyonundadır. 12 saat geçtikten sonra et vasfını alıyor. Onun için ikinci gün tüketilmesinin taraftarıyız. Orta pişirme tavsiye ediyoruz. Bu sayede etin suyu ve lezzeti kalıyor ama eti çok pişirseniz suyu da kaçıyor tadı da.” dedi.

“SONRADAN TUZ ATILIRSA DAHA LEZZETLİ VE YUMUŞAK OLUR”

Eti önce tuzlayıp sonra pişirmenin doğru bilinen bir yanlış olduğunu vurgulayan Servet Keskin, tuzun pişirme işleminden sonra atılması ile etin daha lezzetli ve yumuşak olacağını dile getirdi. Keskin yaptığı açıklamada, “Eti pişirdikten sonra hemen servis tabağına koyuyoruz. Bura yine çok bilinen bir yanlış var. Eti önce tuzlayıp sonra pişiriyorlar. Ete sonradan tuz atılırsa daha lezzetli ve yumuşak olur. Tabi en sonunda tereyağımız ile afiyetle yiyebilirsiniz.” diye belirtti.

“IZGARANIN TEMİZLİĞİNE DİKKAT ETMEMİZ LAZIM”

Servet Keskin, sağlık açısından en önemli noktalardan birisinin ızgaralar olduğunu belirtirken şu şekilde açıklamalarına son verdi:

“Izgaralar sürekli kullanmadığımız ürünlerdendir. Izgarayı yüksek ateşte kızdırmak gerekiyor. Et pişerken de 10 santim boşluk olması gerekiyor. Izgaranın temizliğine dikkat etmemiz lazım. Yoksa orada kalan yağ ve antipaslar vücuda zarar verebilir, etler simsiyah olabilir. Izgaramızı sildikten sonra sıvı yağ ya da hayvan yağı ile de silebiliriz.”
<p>Kurgu: <a href='mailto:kerim.yildirim@turkmedya.com.tr'>kerim.yildirim@turkmedya.com.tr</a> 

Disiplin süreci İYİ Parti'yi nereye sürükler?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

2021 kazak modellerinde süveter ön planda

Karadeniz için sel ve heyelan uyarısı yapıldı