• $7,8893
  • €9,3609
  • 462.906
  • 1314.25
29 Ekim 2020 Perşembe 17:46 | Son Güncelleme:

Küçük bir işletmeyle başladılar, dünyaya açıldılar

Küçük bir işletmeyle başladılar, dünyaya açıldılar
AA

Kayseri'de yaşayan iki kardeş fırından aldıkları odunla başladıkları ahşap ürünlerle küçük bir yer açtı. İşleri ilerleten Doğan ve Yücel Özdemir kardeşler, şu an ihracat yapan bir firma hâline geldi.

Küçük işletme hikâyesiyle yola çıkıp ihracat hedefiyle dünyaya açılan girişimci sayısı her geçen gün artıyor. Bu örneklerden biri olan Kayserili Özdemir kardeşler, ödünç aldıkları ahşap odunla abajur ve saat gibi estetik ve dekorasyon malzemeleri üreten bir işletme hâline geldi. İki kardeş şu an birçok ülkeye ihraç etmenin gururunu yaşıyor. 

AA'ya açıklamalarda bulunan Doğan Özdemir, büyük bir ekonomik zorluk yaşadıkları zamanda borçla girdikleri işlerinde dünyaya açıldıklarını söyledi.

HER ŞEY ÖDÜNÇ ODUNLA BAŞLADI

İş hayatına elektrikçi olarak başladığını belirten ağabey Özdemir, şunları kaydetti: 

"Elektrik akımına kapılan bir arkadaşım öldü. Ailem bu olaydan sonra rahatsız olmaya başladı ve ben de işi bıraktım. Daha sonra da bir iş arayışına girdim. Kardeşim de 'Kendi işimizi yapalım.' dedi. Kardeşim internet üzerinden bir saat resmi gönderdi ve ben de aynısını yapabileceğimi söyledim. Kardeşimin attığı resimden esinlenerek karşımızdaki fırından 2 odun borç istedim. O odunlara biraz şekil vermeye çalıştım. Daha sonra da arkası geldi. Çevremizdekilerle paylaşınca herkes çok beğendi. Ortaya estetik bir dekorasyon malzemesi çıkmaya başladı."

"BİRÇOK ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ"

İlk önce çok küçük bir yerde ürünlerini yapmaya başladıklarını, daha sonra işlerini geliştirerek atölye sahibi olduklarını dile getiren Özdemir, "Dolaylı da olsa ihracat yapar hale geldik. Herkesin salça yaparken yaktığı kullandığı ağaçla biz sanat yapıyoruz. Yaptığımız her ürün farklı bir tasarım istiyor. Göze hoş gözükmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Biz ağacı sanata çevirmeye çalışıyoruz. Su kuyusu, lamba, sehpa gibi birçok ürün yapıyoruz." diye konuştu.

Ürünlerini birçok ülkeye göndermeye başladıklarını anlatan Özdemir, "Yurt dışından da birkaç kişinin ilgisini çekmiş. Fuarlara katıldık. Irak, Azerbaycan ve Romanya'ya ürün göndermeye başladık. Şimdilerde de Almanya ve Hollanda'dan birkaç firma ürünlerimizle ilgileniyor. İnşallah yakın zamanda oralara da ürünlerimizi göndereceğiz." dedi.

"ÇOCUKLUKTAN BERİ BU İŞE MERAKIM VARDI"

Yücel Özdemir de uzun yıllar çalıştığı sağlık sektöründen ayrıldıktan sonra ağabeyi ile iş yapmaya karar verdiklerini dile getirdi. İki kardeş omuz omuza verip işleri büyüttüklerini anlatan Özdemir, "Çocukluktan beri bu işe merakım vardı. Ağabeyimle bu yola çıkmaya karar verdik. Bizim işimiz tamamen doğaçlamadır. Amacımız güzel ve kaliteli ürün yapmak. Biz borçların içinden sıyrılıp ufak bir abajurdan yurt dışına ürün yollar hale geldik. Müşterilerimiz de ürünlerimizi beğeniyor biz de mutlu oluyoruz." ifadesini kullandı.

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

CHP'de 'Mandacılık' tartışması

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Rize beyaza büründü