• $7,6805
  • €8,9971
  • 466.303
  • 1104.87
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Eylül 2020 Perşembe 10:15 | Son Güncelleme:

Kozmetikte paraben tehlikesine dikkat! Paraben meme kanseri riskini artırabilir

Son dönemde özellikle kişisel bakım, kozmetik, gıda ve ilaçlarda parabenle ilgili birtakım tartışmalar devam ediyor. Konuya açıklık getiren uzmanlar, parabenin bebek ve çocuklarda gelişimsel gerilik, yetişkinlerde kısırlık, kanser, erken yaşlanma gibi pek çok sağlık sorununa sebep olduğunu belirtti. Peki, üründe paraben nasıl anlaşılır? İşte parabenle ilgili merak edilenler...

Kozmetik ve kişisek bakım ürünlerinin birçoğunda paraben bulunuyor. Parabenin kanser riskine karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, ürünleri satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini satın alırken parabene dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Ali Balevi, “Güncel araştırmalar parabenin bebek ve çocuklarda gelişimsel gerilik, yetişkinlerde kısırlık, kanser, erken yaşlanma gibi pek çok sağlık sorunuyla ilişkilendirdi.” dedi.

Kamuoyuna yazılı açıklamalarda bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Balevi, son dönemde özellikle kişisel bakım, kozmetik, gıda ve ilaçlarda karşımıza çıkan paraben tartışmalarına açıklık getirdi.

ÜRÜNLERİN İÇİNDEKİ KISIM OKUNMALI

Doç. Dr. Ali Balevi şu ifadelere yer verdi:

"Vücuda zehir saçan parabenin zararlarına her gün yenisi ekleniyor. Son güncel araştırmalarda parabenin, sadece uygulandığı yerin yüzeyinde kalmayarak cilde, dokulara, kan ve idrara dahi geçtiği klinik olarak tespit edildi. Parabenin meme kanseri riskini arttırdığı yönünde pek çok çalışma mevcut. Bu yüzden ürün satın alırken dikkatli olmalı, özellikle ürünlerin içindekiler kısmını dikkatli bir şekilde okumalısınız.”

BEBEKLERDE ZİHİNSEL VE GELİŞİMSEL BOZUKLUK

Parabenlerin hem zehirli hem de toksik özellik taşıdığının altını çizen Balevi, “Paraben, bebek ve çocuklarda gelişimsel bozukluklar, öğrenme sorunları, zamanla artan üreme bozuklukları ve bağışık sistemi sorunları yaratabiliyor. Ayrıca deride egzama gibi deri hastalıklarına, tahriş ve alerjik tepkimelere neden oluyor. Vücutta östrojen hormonunu taklit eden madde olarak da bilenen parabenler hormon üretimine müdahale ederken endokrin sistemini bozuyor. Bu etkilerin oluşması için kullanılan ürünün yüzde 25'den fazla paraben içermesi ihtimalleri artırıyor. Aldığımız kozmetik ürünlerin içindekiler kısmına bakmamız bu nedenle fazlasıyla önemlidir.” bilgisini verdi.

YAŞLILIK KARŞITI KREMDE ERKEN YAŞLANMA RİSKİ

Parabenin erken yaşlanmaya neden olacağından bahseden Balevi, cildi gençleştirmek için kullanılan parabenin erken yaşlanmaya neden olması biraz ironik bir durum olduğunu ifade etti.

Yapılan araştırmaların parabenlerin güneş ışınlarına karşı hassasiyeti artırdığı yönünde olduğunu dile getiren Balevi, “Bu nedenle cildimiz daha fazla zarar görerek erken yaşlanma problemi ile karşılaşıyor. Cilt hücreleri normale oranla daha süratli bir şekilde ölür ve bu da cildimiz için oldukça sağlıksız bir durum.” dedi.

ÜRÜNDEKİ PARABEN NASIL ANLAŞILIR?

Birçok firma ticari kaygılardan dolayı, kullanım etiketlerinde paraben ve türevleri şeklinde tüketiciyi bilgilendirmedikleri ifadesini kullanan Balevi, sözlerine şöyle devam etti:

"Günümüzde birçok ülke ürünlerden parabeni çıkarmak için çeşitli girişimlerde bulunmaya başladı. Bizde kendimizi korumak için kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içeriklerin mutlaka incelemeliyiz. "Parabensiz, Paraben İçermiyor, Paraben Free, No Paraben" gibi ifadelerin bulunduğu ürünler Paraben bileşenleri içermiyor. Bazen paraben ve türevleri vardır ibaresi yerine firmalar E218,E214,E216,E209 gibi kısa isimlerini kullanır. Bu sebeple ürün satın alırken bu ibarelere çok dikkat edilmeli. Paraben içeren ürünler kullanılmamalıdır."
<p>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliğini (TTB) ziyaret etti. Kahvelerin açı

Kılıçdaroğlu'ndan kahvedeki oyun yasaklarına çözüm: Her oyunda sıfır, yeni bir kağıt açacaksın!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eczanelerde temas ve bulaş riskini azaltacak cihaz tasarladı

Kahramanmaraş'ta eve kilitlendikleri ihbarında bulunan iki kadını itfaiye kurtardı