• $8,0077
  • €9,5307
  • 465.292
  • 1320.98
19 Kasım 2020 Perşembe 12:04 | Son Güncelleme:

Koronavirüsün erkeklerde bir belirtisi daha ortaya çıktı

Koronavirüsün erkeklerde bir belirtisi daha ortaya çıktı

Koronavirüs belirtileriyle ilgili Türkiye'de yapılan bir çalışmaya göre testislerde ağrı ve şişkinlik de koronavirüs belirtileri arasında yer alıyor.

Koronavirüsle ilgili aşı çalışmaları sürerken bir yandan da koronavirüsün sağlık üzerindeki diğer etkileri de araştırılmaya devam ediliyor. Bu araştırmalara göre koronavirüsün testisleri de olumsuz etkilediği ortaya çıktı. 

Daily Star’da yer alan habere göre, koronavirüsün testislere etkisini ortaya koyan bir vakanın tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.

Hastalığın belirtileri ile ilgili çarpıcı bir çalışma Türkiye’de yapıldı. Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da dikkat çeken çalışmaya göre testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, corona virüsünün nadir görülen belirtilerden biri olabilir.

HASTAYA GÖRE DEĞERLENDİRME YAPILDI

İstanbul’da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi. Öksürük, yüksek ateş ile koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi koronavirüste yaygın görülen belirtilerin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı. Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.

UZUN DÖNEMLİ HASARA YOL AÇABİLİR

Dr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının corona virüsünde ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, “Covid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon. Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Covid-19’la birlikte değerlendirilmeli.” ifadelerini kullandı.

<p>Kovid-19 aşısı için gönüllü olan Sağlık Bilimleri  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal

Aşı salgını bitirmeye yeterli olacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çin menşeli koronavirüs aşısı Kayseri Şehir Hastanesi'nde gönüllülere uygulanmaya başlandı.

Asfalt patladı! Boğulmaktan son anda kurtuldular