• $7,9469
  • €9,4765
  • 463.32
  • 1338.51
31 Mart 2020 Salı 12:55 | Son Güncelleme:

Koronavirüs ile verem aşısı arasında ilginç bağ bulundu!

Koronavirüs ile verem aşısı arasında ilginç bağ bulundu!

Dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının verem aşısı uygulanmayan ülkelerde daha fazla olduğu belirtiliyor. ABD'li epidemiyologların, farklı ülkelerdeki yeni tip koronavirüs kaynaklı ölüm oranları ile bu ülkelerde verem aşısının (BSG) ne kadar yaygın uygulandığı arasında bir bağ bulduğu belirtildi.

Koronavirüsle ilgili her geçen gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. Sputnik’in yer verdiği medRxiv portalındaki habere göre bilim insanları, BSG aşı politikası uygulamayan ülkelerin (İtalya, Hollanda, ABD) Kovid-19dan en çok etkilenen ülkeler olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

BSG aşı uygulamasının virüs kapma düzeyini azalttığını ortaya çıkaran bilim insanları, bu aşının koronavirüse karşı mücadelede başlıca araçlardan biri haline gelebileceğini dile getirdi.

ABD, İran, İtalya, Belçika, Hollanda ve bazı diğer Avrupa ülkelerinde BSG aşısının ya hiç ya da kısa süre önce uygulanmaya başladığına dikkat çeken araştırmacılar, bu ülkelerde vaka sayısının ve ölüm oranının dünya ortalamasına göre 4 kat daha fazla olduğuna dikkat çekti. Diğer yandan BSG aşısının uzun süre boyunca nüfusun geneline uygulandığı zengin olmayan ülkelerde koronavirüs kaynaklı ölüm oranının çok düşük olduğuna işaret edildi.

Bilim insanları BSG aşısının yeni tip koronavirüse karşı etkili olduğundan emin olduklarını dile getirdi.

Newyork Central Park 'ta koronavirüs ilk yardım hastanesi kuruldu

Tarlada çalışan teyzeye askerden yardım

Karantinadaki öğrencilerden duygu ve övgü dolu sözler

<p>360 ekranlarında, hafta içi her sabah 09.30'da canlı yayınlanan “Doktorum Yanımda” pr

Canlı yayında duygulandıran Öğretmenler Günü mesajı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Uludağ'ın Robinson Crusoe'su 7 yıldır ormanda yaşıyor