• $7,4351
  • €8,9816
  • 410.82
  • 1531.05
04 Nisan 2020 Cumartesi 09:17 | Son Güncelleme:

Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor?

Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor"
IHA

Yeni tip koronavirüse karşı yaşlı ve kronik hastalar için önemler alınırken, küçük yaşta görülen vakıaların ardından çocuklar için de uzmanlar tarafından uyarılar başladı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Mahsereci, koronavirüsün çocukları nasıl etkilediğine dair açıklamalarda bulundu. İşte virüsün çocuklara etkisi ve çocukları koronavirüsten korumanın yolları...

Koronavirüs çocuklara bulaşıyor mu? Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor? gibi sorular vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Dünyayı etkisi altına alan ve her geçen gün yayılımını hızlandıran yeni tip koronavirüse karşı yaşlı ve kronik hastalar için önemler alınırken, uzmanlar çocukların nasıl korunacağı konusunda da açıklamada bulundu.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Mahsereci, çocuklar için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Dünya genelinde 1 milyon hastanın olduğunu ve virüsten kaynaklanan ölümlerin her geçen gün arttığını belirten Dr. Mahsereci, “Koronavirüsü nedeniyle ebeveynler özellikle çocukları için oldukça kaygılı. Birçok ülkede önlem amaçlı okullar tatil edilirken, çalışan ebeveynler de evden çalışmaya veya çocuklarıyla sosyal mesafelerini korumaya çalışmaktadır.” dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Mahsereci, koronavirüsün çocukları nasıl etkilediğine dair sorulara yanıt verdi. “Yeni koronavirüsü ile (Kovid-19) ilgili en çok tartışılan etkenlerden biri de virüsün çocuklar açısından tehdit oluşturup oluşturmadığı yönünde” diyen Dr. Mahsereci, “Bazı uzmanlar Kovid-19’un çocukların yetişkinlerden daha hafif semptomlar yaşadığını belirtirken, bazı uzmanlar da çocuklar ve gençler için itinalı davranılması gerektiği ve gerekli önlemlerin alınmasını vurgulamaktadır. Çünkü hastalığa yakalanmak dışında başkalarına bulaştırma riskleri oldukça fazla. Virüs bağışıklık sistemi çok zayıf olan çocuk ve gençlerde hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARI DENGELİ BESLEYİN”

Korona virüs ile ilgili önlem alınması gerektiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Mahsereci, ailelere önerilerde bulunarak, “Çocuklarda bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutulması için dengeli ve sağlıklı beslenme son derece önemlidir. Düzenli uyku, balkonda egzersiz ve hijyen bu süreçte çocuğunuzla iletişimi kolaylaştırmaktadır. Çocuklarınızın ellerini sabunla en az 20 saniye düzenli olarak yıkamasını sağlayın. Çocuğunuza yıkanmamış ellerle gözlerine, burnuna ya da ağzına temas etmemesi gerektiğini anlatın. Ellerini düzenli olarak yıkamasını sağlayamıyorsanız, dezenfektan yardımı ile ellerini detaylı biçimde temizleyin. Çocuğunuzun yemek yediği masayı ve evdeki oyun alanlarını silin. Çocuğunuzun enfeksiyonu olan kişilerle yakın temasından kaçının. Hasta olan yakınınızın maske takması gerektiğini hatırlatın. Bir süre misafir kabul etmeyin ve çocuğunuzu kalabalık alanlara götürmeyin. Mümkün olduğunca çocuğunuzla evde vakit geçirmeye çalışın, onlarla oyunlar oynayın” dedi.

“BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİLER KORONA VİRÜSÜNDE ÖNERİLMİYOR”

“Çocuğunuza, öksürürken ya da hapşırırken ağzını ve burunlarını kapatmaları gerektiğini öğretin” diyen Dr. Mahsereci, “Mendil yoksa, ağız ve burunlarını kollarının iç yüzüyle örtmeleri önerin. Çocuğunuzun bol bol sıvı tüketmesini sağlayın. Çocuğunuza C, D vitamini ve çinko kullanılabilir fakat bağışıklık güçlendiriciler korona virüsünde önerilmiyor. Evinizi saat başı ve günde en az 10 defa havalandırın” önerilerinde bulundu.

<p>Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020/2021 pazarlama  yılında pancar ve şeker üretiminde t

Türkiye şekerini yurt dışından mı alıyor?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı