• $7,9576
  • €9,3928
  • 487.494
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Eylül 2020 Çarşamba 15:38 | Son Güncelleme:

Kocaeli'nin meşhur şifa dağıtan göç çorbası tarifi

AA

Asırlık lezzet "Koca Ali'nin göç çorbası" grip gibi hastalıklara şifa olarak biliniyor. Ana malzemesi ebegümeci olan Kocaeli'nin meşhur göç çorbası tarifi haberimizde.

Geçmişten günümüze kadar gelen meşhur göç çorbasını hiç denediniz mi? Kocaeli'de, ana malzemesi ebegümeci olan, tavuk göğsü ve sebzelerle pişirilen asırlık lezzet "Koca Ali'nin göç çorbası" damakları tatlandırıyor. Koca Ali'nin hastalıkla pençeleşen insanlara yardım etmek için hazırladığı çorbanın şifalı olduğuna inanılıyor. İşte şifalı çorbanın tarifi...

Geçmişte Kocaeli'ye bağlı Sakarya'nın ilçesi Kocaali'nin ilk kuruluş yeri Ceharköy halkına, 1900'lü yılların başında hastalıklar nedeniyle göç ederken yardımcı olan "Koca Ali"nin hazırladığı çorba, çoğunu kentte yaşayanların dahi bilmediği 110 tarif gibi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince hazırlanan "Bilge Şehir Kocaeli Yemekleri" kitabında kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılıyor. 

"ESKİDEN HASTALANILDIĞINDA İLAÇ YERİNE ÇORBA VE YEMEKLERE BAŞVURULURDU"

AA'ya açıklamalarda bulunan Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Naif Bagi, 35 yıldır sektöre hizmet ettiğini söyledi. Daha çok öz değerlerin peşinde olduğunu anlatan Bagi, özellikle hikayesi olan yemeklerle ilgili 1995'ten beri çalışmaları, araştırmaları bulunduğunu dile getirdi. 

Eskiden hastalanıldığında ilaç yerine çorba ve yemeklere başvurulduğuna işaret eden Bagi, "Grip olunca, üşütünce çorba yapmışlar, yani yemeklerle birçok tedaviye ulaşmışız." dedi. 

GÖÇ ÇORBASININ ANA MALZEMESİ: EBEGÜMECİ

"Koca Ali'nin göç çorbası"nın ana malzemesinin ebegümeci olduğunu anlatan Bagi, sağlığa faydası asırlardır bilinen, tavuk suyu kullanılan çorbanın içinde göğsü yumuşatan, ateşi düşüren, boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelen ebegümecinin kullanılmasının tesadüf olmadığını kaydetti. Bagi, ebegümecine ilişkin ciddi bir araştırma yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti: 

"Çorbada çok faydalı bitkiler var ama ebegümecinin çok daha fark oluşturduğuna inanıyorum. Baktığımızda birçok hastalığa iyi geliyor. Özellikle protein ve C vitamini bakımından zengin bir bitki. İçeriğinde malvin ve malvidin dolayısıyla diş, boğaz ağrılarına iyi geldiği biliniyor. Bademcik iltihaplarına iyi geliyor. İçeriğinde yüzde 10-15 müshil yapıcı maddeler olduğu için mide ve bağırsakları temizliyor. Taze yaprakları, lapası morluk, şişlik ve yaralanmalarda kullanılıyor. Özellikle akciğere, öksürüğe, bronşite iyi geldiğini biliyoruz."

Ebegümeci bitkisini "her derde deva" olarak tanımlayan Bagi, "Doğada her yerde bulunabilir. Ebegümeci, büyülü bir bitki diyebilirim. Doğaya 'şifa eczanesi' diyorum. Birçok derdin şifası doğada var." diye konuştu. 

Bagi, araştırmalarına göre, ilçeye ve çorbaya ismini veren Koca Ali'nin, Osmanlı Saray mutfağında çalıştığını, bu tür bitkilerin neye faydası olduğunu orada öğrendiğini kaydetti. 

ŞİFA DEPOSU ÇORBANIN HAZIRLANIŞI

Yarım tavuk göğsü, küçük boy karnabahar, limon, tuz, 4 su bardağı su, 1 orta boy patates, 2 havuç, 6-7 ebegümeci yaprağı, 1 kase manda yoğurdu, 1 yumurta, yarım kahve fincanı unla hazırlanan çorbanın tarifi şöyle:

"Tavuk göğsü, 4 bardak su dolu tencerede haşlanır. Ayrı bir kapta yarım limon suyu, tuz ilave edilen suda karnabahar haşlanıp süzülür. Küçük küçük doğranan patates, havuç ve bir miktar ebegümeci yaprağı tavuk suyuna eklenir. Sebzeler yumuşamaya başladığında haşlanan karnabahar ve tavuk parçaları da ilave edilir. Diğer tarafta Kandıra manda yoğurdu, yumurta, un ve limon suyu çırpılarak terbiye hazırlanır ve pişen çorba suyuna yavaş yavaş eklenir. 5 dakika daha kaynatıldıktan sonra sıcak sıcak servis edilir."
<p>NASA tarafından numune toplaması için Bennu göktaşına gönderilen OSIRIS-REx uzay aracının yeni gö

NASA, Bennu göktaşına göndermişti: OSIRIS-REx uzay aracının yeni görüntüleri yayınlandı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye ateş gücünü dünyaya gösterdi! İşte Ateş Serbest-2020 faaliyetinden ilk kareler

Türkiye'nin patatesi kayadan oyma depolarda muhafaza ediliyor