15 Ocak 2021 Cuma 12:14 | Son Güncelleme:

Kıtır kabak tatlısı Avrupa'da trend oldu, 10 ülkeye ihracat yapılıyor

AA

Aydın'da hibe desteği alarak işletme tesisi kuran Arif Barutçu, kıtır kabak tatlısı ile yurt dışına açıldı. Aydın'ın yöresel yaprak çeşidiyle girdiği piyasada kabaktan 5 farklı tatlı yapan Barutçu, kıtır kabak tatlısı ile başta Almanya ve İngiltere olmak üzere 10 ülkeye ihracat yapıyor.

Hibe desteği ile girişimciliğe adım atanlar dünyaya açılıyor. Bu isimlerden biri olan Arif Barutçu, Aydın'da, devletten aldığı destekle kıtır kabak tatlısı üreten bir tesis kurdu. Bölgede yetişen kabaklardan tatlı yaptığını belirten Barutçu, bu tatlıyı 10 ülkeye satıyor.

AA'da yer alan habere göre ASTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde 120 metrekarelik dükkanda kabak tatlısı üretimi yapan Arif Barutçu, 2014'te ürün yelpazesini genişletmek amacıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvurdu. 

Gerekli şartları sağlayan Barutçu'ya TKDK tarafından 580 bin lira hibe verildi. Aldığı destekle 1850 metrekarelik yeni bir işletme kuran ve zamanla işlerini büyüten Barutçu, yılda 400 ton kabağın işlendiği tesiste çoğunluğu kadın 12 kişiye de istihdam sağladı.

"Aydın yöresel yaprak" çeşidiyle girdiği piyasada kabaktan 5 farklı tatlı yapan Barutçu, normale göre daha kıtır olan kabak tatlısını üretmeye başladı. Bu ürünle başta Almanya ve İngiltere olmak üzere 10 ülkeye ihracat yapan Barutçu, buralara yıllık 50 ton ürün gönderiyor.

BÖLGEDE YETİŞEN KABAKLARDAN YAPILIYOR

Barutçu, uzun yıllar, bölgede yetişen kabaklardan tatlı yaptığını söyledi. Tarladan toplanan kabakların her birinin ortalama 40 kilogram ağırlığında olduğunu belirten Barutçu, "Küçük bir iş yerinde kendi yağımızla kavrulurken TKDK'nin sağladığı olanaklar karşımıza çıktı. Devletin verdiği destek çok önemliydi. İş yerimizin geliştirilmesi konusunda maddi anlamda çok büyük katkısı oldu. O destek olmasaydı üretim kapasitesini artıramazdık. Şu anda Avrupa standartlarına uygun bir tesisimiz var. Burada hijyen kuralları da üst seviyede." diye konuştu.

KITIR KABAK TATLISI ALMANYA VE İNGİLTERE'DE TREND OLDU

Tesisi büyüttükten sonra ürün yelpazesini de genişlettiklerini dile getiren Barutçu, bu dönemde "kıtır kabak tatlısı" ile ön plana çıkmaya başladıklarını anlattı. Özellikle gençlerden güzel geri dönüşler aldıklarını ifade eden Barutçu, "İç piyasada belirli bir yere geldik ama bizi heyecanlandıran dış pazar oldu. Kıtır kabak tatlısı Almanya ve İngiltere'de çok güzel bir trend yakaladı. ABD, Suudi Arabistan, Belçika, Irak, İran, Suriye, Libya, Ürdün'e ürün gönderiyoruz. Yıllık 50 tonun üzerinde ihracat yapıyoruz. İnşallah bu rakamı daha da artırmayı hedefliyoruz. İnşallah ürettiğimiz bal kabağı tatlılarıyla bütün dünyanın sofralarını şenlendireceğiz." dedi.

İşlerin yoğunluğuna göre çalışan sayısının arttığını belirten Barutçu, işletmede doğal ürünler kullandıklarını da sözlerine ekledi.

<p><strong> </strong><span>Gazeteci  Hulki Cevizoğlu, katıldığı bir programda, CHP Genel Başkanı Kem

128 milyar iftirası nasıl kuruldu?

TFF'den 23 Nisan sürprizi! İşte milli futbolcuların çocukluk fotoğrafları

Türkiye'nin en uzun bayrak direğine Türk Bayrağı çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul'da