• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
04 Eylül 2020 Cuma 11:51 | Son Güncelleme:

Kimler koronavirüse karşı 'Grip ve zatürre aşısı' yaptırmalı?

Kimler koronavirüse karşı 'Grip ve zatürre aşısı' yaptırmalı"
AA

Koronavirüs vakalarının artması grip ve zatürre aşısını gündeme getirdi. Peki, kimler grip ve zatürre aşısı yaptırmalı? Bu aşılar vücut için ne ifade ediyor? Koronavirüse karşı aşılarla ilgili detaylar haberimizde.

Sonbaharın gelmesiyle ve koronavirüs vakalarının artması vatandaşları grip, zatürre ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar konusunda tedirgin etti. Grip aşısının dünyadaki tedarik nedeniyle sadece risk gruplarına yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, koronavirüse karşı grip ve zatürre aşısı konusunda kafalardaki soru işaretlerini anlattı. İşte "Kimler grip ve zatürre aşısı yaptırmalı?" sorusunun cevabı...

AA'ya açıklamalarda bulunan Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, risk grubunda bulunan kişilerin ve 65 yaş üstündekilerin grip ve zatürre aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirterek, "Grip aşısı Türkiye'ye Ekim 15 ve Ekim sonu gibi girecektir. Grip aşıları, Türkiye'ye girişinden itibaren yaptırılmalı." dedi.

Şenol, Kovid-19'un dünya ve Türkiye'de tekrar artış eğiliminde olduğunu ve mevsimsel hastalıkların da Kovid-19 seyrinde etkili olabileceğini vurgulayan Şenol, mevsimsel solunum yolu enfeksiyonlarının bir bölümünün ayakta atlatılırken bir bölümünün hastaneye yatış gerektirdiğini dile getirdi. Şenol, "Aynı bu salgında olduğu gibi hastalık kırılgan diye isimlendirilen gruplarda şiddetli seyreder." ifadesini kullandı.

Şenol, diyabeti bulunanlar, kalp-damar hastalıkları olanlar, organ nakli geçirenler ile kanser tedavisi görenler olmak üzere altta yatan bir kronik hastalığı bulunan kişiler için solunum yolu hastalıklarının oldukça ciddi sonuçlar doğurabildiğini dile getirdi.

GRİP NEDENİYLE MİLYONLARCA İNSAN YAŞAMINI YİTİRİYOR

Gribe bağlı yılda milyonlarca insanların hastalandığını ve yüzbinlerce kişinin de hayatını kaybettiğini anımsatan Şenol, bu nedenle her yıl grip aşısının yaptırılması yönünde çağrı yaptıklarını söyledi. Şenol, "Grip aşısının aslında herkese yapılması uygun olmasına karşın dünyadaki tedarik dağılımındaki kısıt nedeniyle risk gruplarına öncelikli yapılması gerekiyor. Bu yıl herkese yapılamasını istiyoruz." diye konuştu.

Bu yıl grip aşısının öncelik esasına göre dağıtılması gerektiğini belirten Şenol, "Risk altında olanları önceliklendirilerek aşının dağıtımının yapılması lazım. Geri kalanlar için de farklı stratejilerin belirlenmesi lazım. Bu da derhal ilaç tedavisinin başlanması, düzgün algoritmaların oluşturulması gerekmektedir." dedi.

"GRİP AŞISI TÜRKİYE'YE EKİM 15 VE EKİM SONU GİBİ GİRECEKTİR"

Grip aşıları için bu yıla özgü suşların belli olduğunu ve aşıların buna göre hazırlandığını anlatan Şenol, şu bilgileri verdi:

"Daha önceki yılları projekte ederek baktığımızda grip aşısı Türkiye'ye Ekim 15 ve Ekim sonu gibi girecektir. Grip aşıları, Türkiye'ye girişinden itibaren yaptırılmalı. Ekim olmadığında ocak-şubat ve mart aylarında da yine yapılabilir. Burada özellikle önemli olan risk grubundakilerin aşının geldiği ekim ayı içinde yaptırmalarıdır."

"RİSK GRUBUNDA OLMAYANLARA ZATÜRRE AŞISI ÖNERMİYORUZ"

Sonbaharda en çok karşılaşılan hastalıklardan bir diğerinin ise zatürre olduğunu anımsatan Şenol, eşlik eden hastalığı bulunanların yaptırmasının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Şenol, "Bu kişiler, böbrek, kalp-damar, diyabet, onkoloji hastaları, romatolojik hastalıklara bağlı biyolojik ajanları kullananlar, yüksek tansiyonu olanlar zatürre aşısı yaptırmalı. Çünkü, zatürre grip ya da Kovid-19 gibi viral sorunların üzerine eklenen bir hastalık." değerlendirmesini yaptı.

Bu durumun da hastalık seyrini ağırlaştırdığının altını çizen Şenol, 2007'den bu yana çocuklukların aşılama programı kapsamında aşılandığını hatırlattı.

Prof. Dr. Şenol, kronik hastalığı olanların ve 65 yaş üstündekilerin grip ve zatürre aşılarının reçete edildiğinde geri ödeme kapsamında olduğunu, ayrıca buzdolabı saklama sisteminin görülebildiği ve sisteme entegre olan bazı aile hekimliği merkezleri ile bazı üniversite hastanelerinin aşı merkezlerinde de aşıların yapılabildiğini kaydetti.

GRİP AŞISINDA TEMİN SIKINTISI OLABİLİR

Grip aşısının yeterliliği konusunda bilgi veren Şenol, şu şekilde konuştu:

"Bu sene grip aşısında bir temin sıkıntısı olur mu, onu bilmiyoruz; olacak gibi öngörüyoruz. Zatürre aşısı ise bütün aile sağlı merkezlerine, bazı üniversite hastanelerine çocukluk çağı aşılaması için veriliyor. Zatürre aşısı, hastanın TC numarası ve risk grubu kodu sisteme girilerek, çocukluk çağı aşılamasından alınarak risk grupları için yapılabiliyor. Risk grubunda olmayan kişilere zatürre aşısını önermiyoruz, ama arzu edildiğinde ücret karşılığında eczaneden alarak aşı yaptırılabilecek yerlerde uygulatabilirler." 
<h3>Haftalık burç yorumlarını Astrolog Ceylin Çebi AKŞAM TV izleyenleri için anlattı.</h3>

Haftalık Burç Yorumları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bursa beyaza büründü

Haftanın Fotoğrafları (08-14 Ocak)