• $7,6237
  • €8,9137
  • 459.048
  • 1119.56
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Haziran 2020 Salı 11:05 | Son Güncelleme:

Kekemelik nasıl geçer? Çocuklarda kekemelik ne zaman ortaya çıkar?

Kekemelik nasıl geçer"  Çocuklarda kekemelik ne zaman ortaya çıkar"
IHA

Kekemelik neden olur? Kekemelik nasıl geçer? gibi soruların cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kekemeliğin sıklıkla 2-7 yaş aralığında ortaya çıktığını belirten uzmanlar, tüm çocukların yaklaşık yüzde 5'inde yaşamlarının bir döneminde birkaç haftadan birkaç yıla kadar sürebilen kekemelik sorunu olabileceğini söyledi. İşte kekemelik tedavisi hakkında detaylı bilgiler...

Kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan biçimde bozulmasıdır. Peki, kekemelik nasıl geçer? Çocuklarda kekemelik ne zaman ortaya çıkar? Kekemeliğin her 100 çocuktan 5'inde görülebileceğini belirten uzmanlar, ailelere tavsiyelerde bulundu. İşte kekemelik konusunda yapılması gerekenler...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği’nden Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, kekemeliğin sıklıkla 2-7 yaş aralığında ortaya çıktığını, tüm çocukların yaklaşık yüzde 5’inde yaşamlarının bir döneminde birkaç haftadan birkaç yıla kadar sürebilen kekemelik sorunu olabileceğini söyledi.

Dr. Sümeyra Fırat, ses ve hece tekrarları, sesleri uzatma, duraksamalar, dolaylı yoldan konuşma şeklinde kendini gösterebildiğini, bazı durumlarda ikincil belirtiler olarak adlandırdıkları sıkıntılı nefes alma, yüz buruşturma, göz kırpma, zorlandığını düşündüren vücut hareketleri eşlik edebileceğini söyledi.

YÜZDE 80 ORANINDA KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞİR

Gelişimsel kekemelikte yüzde 80 oranında kendiliğinden iyileşme görülebildiğini söyleyen Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, kekemeliğe çevrenin etkisini şöyle paylaştı:

“Müdahalelerin yapılması ile birlikte düzelme oranı yüzde 90’a ulaşmaktadır. Kekemeliğin geç başlamış olması, kekemeliğin süresi, ailede kalıcı kekemelik öyküsü, konuşma gecikmesi, iletişim becerilerinde gerilik ve erkek cinsiyet olması gelişimsel kekemeliğin kalıcılığı için risk faktörüdür. Ayrıca kekemelik uzadığında, çevrenin yaklaşımın da etkisi ile çocukta psikolojik güçlükler de oluşmaya başlayabilir.” 

ÇOCUĞUNUZA BASKI YAPMAYIN, TERAPİSTE GİDİN

Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, kekemelik 6 aydan uzun sürdüğünde, çocuk kekelediğini fark edip bundan rahatsızlık duymaya başladığında, aile ve çevre uygun şekilde yaklaşmadığında kekemeliğe ek psikolojik sorun eklenmesini önlemek amacıyla gecikmeden uzmana başvurulması gerektiğini belirtti.

ÇOCUĞUN CÜMLELERİNİ DÜZELTMEYİN

Kekemeliğin tedavisinin yaş gruplarına ve kekemeliğin çeşidine göre farklılıklar gösterdiğini anlatan Uzm. Dr. Sümeyra Fırat, şu şekilde anlattı:

“Özellikle gelişimsel kekemelikte, çocuğa konuşması konusunda baskı yapılmaması, kelime ya da cümlelerin düzeltilmemesi ve tamamlanmaması, kendini rahatça ifade etmesine olanak tanınması, konuşurken sabırla dinlenmesi ve çocuğun dikkatinin konuşması üzerine çekilmemesi önemlidir. Çocuk bu durumu fark edip, rahatsızlığını dile getiriyorsa bunun çoğunlukla geçici olduğu ve bunun için bir uzmana başvurabilecekleri anlatılmalıdır. Zorlama, utandırma gibi tutumlardan kaçınılmalıdır. Çocuğun gündelik konuşma ortamında sözel iletişime yönlendirilmesine yardımcı olunabilir. Çocuğun özellikleri de dikkate alınarak konuşma terapisine yönlendirilebilir.” 
<p>Editör: Eda Cabul</p>

Tarihi Zirvede Başkan Erdoğan'dan mesaj

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Polisler tarafından ele geçirilen el yapımı silahlar

Fırat Nehri üzerine kurulan ''zipline'' ilgi odağı oldu