• $7,4635
  • €9,016
  • 438.387
  • 1524.49
14 Ocak 2021 Perşembe 13:29 | Son Güncelleme:

Kastamonu pastırmasına yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep! İşte Kastamonu pastırmasının püf noktası

Kastamonu pastırmasına yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep! İşte Kastamonu pastırmasının püf noktası
AA

Kastamonu'nun tescilli lezzeti Taşköprü sarımsağından yapılan Kastamonu pastırmasına yurt içinden ve yurt dışından yoğun talep geliyor. Kastamonu pastırmasının püf noktası ise sarımsağından etine ve çemenine kadar her şeyin doğal yapılmasıdır.

Kastamonu denildiğinde genelde akla Taşköprü sarımsağı gelse de aslında pastırması da oldukça meşhur. Kastamonu pastırması fırınlarda değil doğal yollarla kurutuluyor ve lezzetiyle öne çıkıyor.

AA'da yer alan habere göre "Coğrafi işaretli" Taşköprü sarımsağı kullanılarak doğal yollarla kurutulup üretilen tescilli Kastamonu pastırması yoğun ilgi görüyor. 

Çemeninde Taşköprü sarımsağı kullanılması, doğal yollarla kurutulması ve lezzetiyle Türkiye'nin birçok kentinden talep gören Kastamonu pastırması için sonbahardaki "pastırma sıcakları" önem taşıyor.

Üreticiler, sonbaharın son dönemlerinde mevsim şartlarına göre iyi giden ve "pastırma yazı" diye tabir edilen sıcak havaların pastırmanın istenilen kıvamı yakalaması için gerekli olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz yıllarda 15-20 günle sınırlı kalan pastırma sıcaklarının bu yıl 2,5 aya kadar uzaması, üretimi artırdı.

DOĞAL YOLLARLA KURUTULUYOR

Pastırma üreticisi Ayhan Ekicioğlu, yaklaşık 20 yıldır pastırmacılık yaptıklarını söyledi. Kastamonu pastırmasının fırınlarda değil doğal kurutulduğunu ve lezzetiyle ön plana çıktığını ifade eden Ekicioğlu, "Kastamonu pastırmasının en önemli özelliği doğal olmasıdır. Sarımsağından tutun etine, çemenine kadar doğal yapılır. Makine kullanılmaz. Kesiminden kurutulmasına kadar her şeyi eski usulle yapılır. Ustalarımızın ustalarından ne gördüysek o şekilde üretiriz. Biz pastırma üretiminde bu geleneği sürdürüyoruz." dedi.

Ocak ayına girilmesine rağmen sıcakların devam ettiğini anlatan Ekicioğlu, şöyle devam etti:

"Havaların kurak gitmesine elbette üzülüyoruz. Bir an önce yağışların gelmesini istiyoruz çünkü kuraklık daha önemli ve acil bir konu. Pastırma sıcakları dediğimiz dönem normalde kasım ayında başlar ve 10-15 gün sürer. Bu sene bu süre neredeyse 2,5 ay uzayarak ocak ayına kadar sarkmış oldu. Bu da doğal olarak üretimimizi artırdı."

KASTAMONU PASTIRMASININ PÜF NOKTASI

Kastamonu pastırmasının lezzetinin doğal yollarla üretilmesi ve çemeninde Taşköprü sarımsağı kullanılmasından geldiğini aktaran Ekicioğlu, "Taşköprü sarımsağı çok özel bir sarımsak. Çemeninde biz kendi yöremizde üretilen bu sarımsağı kullanıyoruz. Sarımsağın aroması çemenle ve baharatla karıştırıp çemensiz pastırmanın üzerine sürdüğümüzde daha bir başka lezzeti oluyor." diye konuştu.

GURBETÇİLERDEN YOĞUN TALEP

"Pastırmamızı kargo ile Türkiye'nin her yere gönderiyoruz" diyen Ekicioğlu, "Güney Kore, Hollanda, Almanya'dan müşterilerimiz geldiğinde alıp götürüyor. Gurbetçiler yurt dışına götürüyor." ifadelerini kullandı. Pastırma üreticisi Hasan Ayanoğlu ise 30 senedir bu işi yaptığını söyledi. 

Bu yıl havanın uzun süre sıcak gittiğini dile getiren Ayanoğlu, "Kuraklık açısından üzülüyoruz ve kötü oluyor ama bu havalar üretimimiz artırdı. Doğal yaptığımız için pastırmanın gündüzün sıcağına, gecenin ayazına ihtiyacı var. Zaten ürünün lezzeti de doğallığından geliyor. Yılık 30 ton civarında pastırma üretiyoruz. Her geçen gün talep artıyor." dedi. 


<p><span>Hibe desteği ile girişimciliğe adım adanlar dünyaya açılıyor. Bu isimlerden biri olan Arif

Kıtır kabak tatlısı Avrupa'da trend oldu, 10 ülkeye ihracat yapılıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye Kupası'nda çeyrek finale kalan takımlar

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2021)