• $8,2497
  • €9,6986
  • 498.551
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Ağustos 2020 Salı 16:20 | Son Güncelleme:

Kas ağrılarının sebebi fibromiyalji sendromu olabilir! Fibromiyalji sendromu belirtileri nelerdir?

Kas ağrılarının sebebi fibromiyalji sendromu olabilir! Fibromiyalji sendromu belirtileri nelerdir"
IHA

Fibromiyalji sendromuna yakalanan hastalar hem fiziksel hem de psikolojik anlamda yıpranıyor. Bu hastalığın fizik tedavisi olan G-terapi ile tedavi etmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, fibromiyaljik ağrıları kas romatizması olarak tanımlıyor. Peki, fibromiyalji sendromu belirtileri haberimizde.

Genel kaslarda ağrı ve vücutta belirli noktalarda kronik ağrı oluşması olarak adlandırılan fibromiyalji sendromu son yılların merak edilen hastalıkları arasında yer alıyor. Fibromiyalji sendromuna yakalananların sadece ağrı sebebiyle değil, psikolojik olarak da yıprandığını söyleyen uzmanlar, bu hastalığın tedavisini anlattı. İşte fibromiyalji sendromu belirtileri...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Fizyoterapist İsmail Dal, genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrılara neden olan fibromiyalji sendromunu anlattı. Hastalığa yakalananların arasında karabasan olarak tabir edilen fibromiyaljiyi, genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir kas romatizması olarak tanımlayan İsmail Dal, ’’Bununla birlikte bu rahatsızlığa yakalanan hastalar farklı branşlardaki doktorlara muayene olmakla beraber sayısız test yaptırmaya maruz kalırlar sebebi ise net tanısının olamamasıdır. Bu sebeple bu hastalığa yakalanan insanların sadece ağrı değil psikolojileri de fazlası ile yıpranır.’’ dedi.

FİBROMİYALJİ SENDROMU BELİRTİLERİ

Belirtilere değinen Fizyoterapist Dal, ’’Kesin olarak bir fibromiyalji tanı testi olmamasına rağmen; yaygın kas ve eklem ağrıları, stresli dönemlerde ve kapalı havalarda artan ağrılar, teşhis konulmasında yardımcı olur. Ayrıca fibromiyalji hastalarında sürekli; yorgunluk, uykusuzluk, sabahları dinlenmemiş bir şekilde uyanma, depresyon, bağırsak problemleri (kabızlık, şişkinlik vs) eşlik eder. Toplumun yüzde 3 kesiminde özellikle kadınlarda görülür.’’ şeklinde konuştu.

G-TERAPİ’NİN FİBROMİYALJİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Fizyoterapist Dal, sözlerini şöyle sonlandırdı: 

’’G-Terapi kaslarda ki spazmları, birikmiş laktik asitleri, tetik noktalarını ve eklem problemlerini, etki mekanizması olarak bloke olmuş kasları belirli uyaranlar ile blokajı ortadan kaldırarak tedavi etmektedir. Bunun sonunda fibromiyalji hastaları kas ve eklem ağrılarından kurtulmaktadır. G-Terapi kaslardaki özelleşmiş refleks noktalarına belirli frekanslarda basınç uygulayarak semptomları kalıcı olarak tedavi edebilen yeni nesil bir fizik tedavi modelidir. G-Terapi 1-3 seans aralığında uygulanıp, hastanın şikayetinin yoğunluğuna göre 2-2,5 saat sürmektedir. Tedavi sırasında tüm kaslara uygulama yapılarak tedavinin etkinliğini arttırmaktadır. Basınç şiddeti kişiye özel bir şekilde ayarlanıp; iğnesiz, ışınsız, ameliyatsız ve hiç bir yan etkisi oluşmadan uygulanır. Bu hastalık alanında uzman fizyoterapistler tarafından tansı konulmalı ve doğru tedavi uygulanması durumunda çok etkili sonuçlar alınmaktadır."
<p>Şehirler dünyanın bir parçası olmaktan çıkıyor, aksine Dünya şehirlere dönüşüyor. Küreselcilik si

'KKTC'den Bolivya'daki seçimlere...'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İşgalci Ermenistan yine sivilleri hedef alarak Berde şehir merkezini vurdu

Amerika sokakları yeniden karıştı