• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
24 Temmuz 2020 Cuma 17:02 | Son Güncelleme:

Kalp ağrısı yürüdüğünüzde belli olur! Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp ağrısı yürüdüğünüzde belli olur! Kalp krizi belirtileri nelerdir"
IHA

Kalp krizi dünyada en çok görülen hastalıkların ve ölüm nedenlerinin başında geliyor. Her kalp krizinin aynı şekilde kendini belli etmediğini vurgulayan uzmanlar, her göğüs ağrısının kalp krizi anlamına gelmediğini söyledi. Peki, kalp krizi belirtileri nelerdir? Kalp krizi nasıl anlaşılır?

Günlük hayatta bazen göğüs ağrısı kalp ağrısı ile karıştırılabiliyor. Bu durum hemen akla kalp krizini getiriyor. Peki, kalp krizi nasıl anlaşılır? Hangi belirtiler kalp krizi anlamına geliyor? Her göğüs ağrısının kalp krizi olmadığını vurgulayan uzmanlar, çocukların hissettikleri ağrılar için ise aileleri uyardı.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Z. Afşin Çulhaoğlu, şu bilgileri verdi:

“Bazı kalp krizleri göğüste baskıyla kendini belli eder. Bazıları ise karında ağrıyla belirti verir. Sadece sırtta ağrıyla da kendini belli edebilir. Bazen hastaların dudaklarında uyuşma ortaya çıkar. Bazen de hastaların sol kolunda anlam veremedikleri bir uyuşma oluşur. Elinizle, parmağınızla işaret ederek göğsünüzün ortasının ağrıdığını gösteriyorsanız, bu kuvvetle muhtemel kalp ağrısı değildir. Sağa dönünce işaret ederek göğsünüzün ağrıdığını ifade ederseniz, ya da ağrının bir noktadan girip bir başka noktadan çıktığını eliniz-parmağınızla gösterirseniz bunlar kalp ağrısı değildir. ‘Öksürürken daha çok oluyor’ dediğiniz ağrılar da kalp ağrısı değildir. Kalp ağrısı, kendini özellikle eforda belli eder. Yürüdüğünüzde daha çok artar, durduğunuzda geçer. Bazı hastalar düz yolda hiçbir sıkıntı yaşamazken merdivenin başına geldiklerinde nefes daralması yaşadıklarını söylerler. 1-2 kat çıktıklarında nefes nefese kaldıklarını da belirtirler. ‘Sanki ayva yemişim de boğazıma takıldı yutamıyormuş gibi hissettim’ de diyebilirler. Tüm bunlar, kalp krizi yönünden işaretler olabilir.” 

KALP KRİZİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Noktasal, pozisyonla alakalı, öksürmeyle, sağa sola dönmekle ortaya çıkan ya da bıçak/iğne batması gibi olan ağrıların kalp krizi belirtisi olmadığını da kaydeden Uzm. Dr. Z. Afşin Çulhaoğlu, ebeveynlere de şu önemli tavsiyelerde bulundu:

“Ebeveynler, 5-15 yaş arası özellikle kız çocukları için ‘Bayılıp düşecek gibi oldu. Göğsünde batma hissediyor’ gibi diyerek paniğe kapılabiliyor. Bu tür ağrılarda kalp krizi şüphesi taşımasınlar. Kalp krizi, belli bir yaş grubu üzerinde olur. Çocuklarda oluşan, büyüme ağrısıdır. Kemik büyümesi, kas büyümesinden önde giderse çocuklarda göğüste batma şeklinde canlarını yakan, nefes almalarını engelleyen ağrılar olabilir ancak bunlar kalp krizi belirtisi değildir.”
<p>62 yaşındaki Emine Eren, ekipler tarafından enkaz sağ olarak kurtarıldı. İlk müdahalesi enkaz yığ

62 yaşındaki Emine Eren'in enkazdan çıkarılma anı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Burçlar kasım ayına nasıl başlayacak? 31 Kasım 2020 burç yorumları

Hasar gören binalarda arama ve kurtarma çalışmaları havadan görüntülendi