• $7,8125
  • €9,34
  • 446.812
  • 1283.58
27 Ekim 2020 Salı 16:11 | Son Güncelleme:

Kağıt kebabının püf noktası nedir? Kağıt kebabının tarifi

Kağıt kebabının püf noktası nedir" Kağıt kebabının tarifi
DHA

Malatya'da sevilerek tüketilen kağıt kebabının tarifi merak ediliyor. Malatyalı ustalardan kağıt kebabının püf noktası ve malzemeleri haberimizde.

Kağıt kebabı sevilen lezzetler arasında yer alıyor. Peki, kağıt kebabı nasıl yapılır? Malatya'nın lezzetlerinden olan kağıt kebabı, 10 saatte pişirilerek, hazır hale getiriliyor. Kuzu etinin yanı sıra patlıcan, domates ve biber kullanılarak yapılan ve Osmanlı'nın son dönemlerinden bu yana tüketilen kağıt kebabı, iştah kabartan lezzetler arasında yer alıyor.

DHA'da yer alan habere göre kağıt kebabı yoğun ilgi görüyor. Kağıt kebabı yapan ustalardan Zeki Saygı, kağıt kebabının Osmanlı'nın son döneminden bu yana sofralarda yer aldığını söyledi. 

KAĞIT KEBABININ PÜF NOKTASI

10 saatte pişirilerek, sofralara sunulan kağıt kebabının yoğun ilgi gördüğünü anlatan Zeki Saygı, "Kağıt kebabının kuzu etinden olması gerekiyor. Odun fırınında, meşe odununda, pişen bir yemektir. Her yarım saatte bir kontrol edilir. Hazırlanışı yarım saat ama pişmesi 10 saat sürüyor. Ancak çok lezzetli bir yemektir." diye konuştu.

Kağıt kebabını yiyenler, hazırlanışı zahmetli olan yemeğin tadının ise çok lezzetli olduğunu ifade etti.

<p>Bursa'da cezaevine oğlunu ziyarete giden Sadık Çayır'ın, husumetlileri tarafından 9 kurşun sıkıla

Cezaevi önünde pusu kurup 9 kurşun sıkmıştı: Arkadaşımın öcünü aldım

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gizemli monolit ortadan kayboldu

Görüntüler viral oldu: Atmosfere giren göktaşı geceyi adeta gündüze çevirdi